Kvällens tv-tips: En av 2000-talets mest älskade svenska filmer – sågs av 1,5 miljoner på bio

När ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” dök upp på biograferna 2013 blev det succé både internationellt och på hemmaplan.

Publicerad:

”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” var en uppskattad roman, skriven av författaren och växjösonen Jonas Jonasson.

Inte nödvändigtvis en enkel roman att filmatisera, med miljöer och mänskliga möten runt hela världen och hundra år av historia. Men i händerna på Felix Herngren blev det en lyckad satsning.

Mindre än en månad efter premiären hade 1 miljon svenskar sett filmen på biograferna, och miljonpublik fick den även i Tyskland. Det blev även en Oscarsnominering för bästa smink men man förlorade tyvärr till den något hetsigare ”Mad Max: Fury Road”.

Det var förstås den enormt folkkäre Robert Gustafsson som klev in i rollen som Allan, titelns nyablivna hundraåring. Som inte alls är intresserad av att fira sin födelsedag med en massa folk och uppståndelse. Så han utnyttjar det faktum att han fortfarande är pigg för sin ålder och rymmer från hemmet. Istället för kalas: Äventyr!

Moviezines recensent gav 4/5 i betyg till ”en skruvad, knäpp och rakt igenom underhållande resa (…) Med kvickt berättartempo och en riktigt trovärdig gubbmask ger Felix Herngren och Robert Gustafsson den redan folkkäre hundraåringen ett nytt liv.”

”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” visar ikväll (lördag) 22:00 på Sjuan. Filmen kan också streamas på Netflix.

YouTube video

Läs också: Quiz: Vad minns du från 90-talsfavoriten ”Sunes sommar”?

Läs också: ”Jönssonligan & Wall Enberg” spelas in i vår – premiär december 2026