Kevin Feige dissar Kang som storskurk: ”Var inte Thanos”

Kevin Feige avslöjar att Marvel tröttnade på Kang redan innan Jonathan Majors fick rättsliga problem.

Publicerad:

MCU-bossen Kevin Feige höll under söndagen hov med Hollywoods största filmtidningar och svarat på en rad frågor om Marvel och dess framtid. Ett ämne som kom upp var Kang som spelades av Jonathan Majors och avsågs bli Marvels nästa storskurk efter Thanos. När Majors 2023 dömdes för misshandel av sin flickvän sparkades han och Marvel övergav karaktären. Nu har Feige avslöjat för pressen, bland andra The Hollywood Reporter, att Marvel började ledsna på Kang redan innan Majors blev dömd:

– Redan innan det som hände skådespelaren hände hade vi börjat inse att Kang inte var stor nog, var inte Thanos, och det bara fanns en karaktär som kunde vara det, eftersom han var det i serietidningarna årtionde efter årtionde.

Feige pratar såklart om Doctor Doom, den ikoniske skurken som kommer stå i centrum för kommande ”Avengers: Doomsday” och ”Avengers: Secret Wars”, där han som ingen vid det här laget kan ha missat kommer spelas av Robert Downey Jr.

– Tack vare Disneys köp av Fox så hade vi honom äntligen, och det var Doctor Doom. Så vi hade börjat prata om Doctor Doom redan innan vi offentligt rörde oss bort från Kang. Och, faktum är, jag hade börjat prata med Robert (Downey Jr.) om den här galna idén redan innan ”Ant-Man 3” släpptes. Det var en lång plan som vi hade, att ta en av våra bästa karaktärer och använda en av våra bästa skådespelare.

Från mitt perspektiv som fan så var det stora problemet med Kang att han aldrig var särskilt läskig. Han fick liksom däng av ett gäng förvuxna myror i ”Ant-Man and the Wasp: Quantumania”, vilket knappast etablerade honom som ett ostoppbart jättehot.

Doctor Doom lyckas förhoppningsvis imponera mer, och Marvel satsar till synes stort på det kommande paret ”Avengers”-filmer, varefter en nystart väntar det storslagna men skadeskjutna superhjältefilmsuniversumet.

Läs också: Bekräftat: Spider-Man återvänder till gatorna i nästa film

Läs också: Första reaktionerna på ”The Fantastic Four: First Steps” är här: ”Visuellt fantastisk och perfekt”

Läs också: Wow! Marvel introducerade precis sin största skurk hittills – i ”Ironheart”