Kate Mara hemsöks av utomjordingar i ny sci-fi-skräckis – kolla in den kusliga trailern!

”The Astronaut” är regisserad av debutanten Jess Varley och handlar om en astronaut som kanske av misstag tagit med sig jobbet hem. Överlever vi alien-invasionen?

Publicerad:

Sci-fi blandat med skräck har varit ett säkert koncept i många årtionden, alltsedan 1950-talets b-filmer och, förstås, Ridley Scotts enorma succé med ”Alien” 1979.

Nu tycks debuterande regissören Jess Varley följa upp konceptet med sin nya thriller ”The Astronaut”, i vilken Kate Mara återvänder efter en rymdresa. När hon placeras i karantän i ett högteknologiskt hus i skogen, som förberedelse för nästa uppdrag, börjar hon misstänka att något följt med henne till jorden. Märkliga saker börjar inträffa och ingen går att lita på.

I övriga roller ser vi Laurence Fishburne, Gabriel LunaIvana Milicevic, och Macy Gray. Filmen visades upp vid South by Southwest-filmfestival tidigare i år och går upp på utvalda amerikanska biodukar den 17 oktober.

Svenskt premiärdatum saknas ännu. Kolla in trailern nedan!

YouTube video

Läs också: 17 nya filmer finns nu att streama på SVT Play – två har fått toppbetyg!

Läs också: Det blir en stark biohelg: 3 nya filmpremiärer får högt betyg!