Journalister är inte välkomna när ”Snövit” går på röda mattan

Den traditionella galapremiären i Los Angeles kommer hållas utan intervjuer, har Disney bestämt.

Publicerad:

På lördag är det dags för den stora galapremiären av Disneys nya sago-remake ”Snövit” i Los Angeles. Röda mattan brukar vara fylld av journalister och media som får intervjua stjärnorna, men inte den här gången.

Enbart fotografer tillåts, förutom Disneys egna filmteam, enligt Variety.

Studions beslut tros bero på alla de kontroverser som har omgett filmen fram till premiär. Bland annat har castingen av en latina i rollen som Snövit stött på kritik online. Häromåret blev Peter Dinklage rasande över att dvärgar finns med i berättelsen.

Båda stjärnorna Rachel Zegler och Gal Gadot har dessutom gjort uttalanden i media som Disney kan anse något ”obekväma”. Från att dissa den animerade originalfilmen som ”omodern” till att ta ställning i Israel/Palestinakonflikten.

Zegler och Gadot syntes tillsammans senast på Oscarsgalan i början av mars, där de delade ut pris.

Om kontroverserna kring ”Snövit” påverkar publikens intresse för filmen återstår att se. Den 19 mars blir det biopremiär. De första recensionerna släpps samma dag.

Läs också: Snövit och de sju… manusförfattarna?

Läs också: Fake news! Disney har faktiskt inte skrotat den nya versionen av “Snövit”

Läs mera