Snövit och de sju… manusförfattarna?

Hur många manusförfattare krävs för att omvandla en animerad saga till spelfilm?

Publicerad:

Tydligen har inte mindre än sju personer skrivit på manus till nya ”Snövit”. Detta har World of Reel grävt fram.

Vem som var Glader, Toker eller Trötter framgår inte av rapporten, men intressant nog var ”Barbie”-regissören Greta Gerwig en av dem. Hon har inte fått sitt namn i eftertexterna (och jag hoppas hon inte blir alltför Butter för det).

Jez Butterworth (”Edge of Tomorrow”), Steven Levenson (”Tick, Tick… Boom!”), Jeff Nathanson (”Mufasa: Lejonkungen”), Victoria Strouse (”Hitta Doris”) och Oscarsnominerade Chris Weitz (”Om en pojke”) är andra namn som varit och petat i historien.

I slutändan är Erin Cressida Wilson (”Kvinnan på tåget”) listad som ensam manusförfattare när ”Snövit”-remaken går upp om en vecka. Den 19 mars får vi se resultatet på bio.

YouTube video

Läs också: Säkra dina biljetter till Disneys ”Snövit” nu

Läs också: Rachel Zegler om kritiken mot nya ”Snövit”: Jag tolkar det som passion

Läs också: ”Snövit” har fått en ny trailer – och alla kommenterar samma sak…

Läs mera