Lionsgate har nu släppt trailern för “Mutiny”. En ny actionthriller med allas vår Jason Statham i huvudrollen.
Här spelar han karaktären Cole Reed, som blir syndabock efter att hans miljardärschef mördas. Som följd tvingas han gå under jorden samtidigt som han dras in i en internationell konspiration.
Bland andra skådespelare ser vi Annabelle Wallis (“Peaky Blinders”). Filmen regisseras av Jean-François Richet, som tidigare gjort “Plane”.
Att döma av trailern blir “Mutiny” en klassisk Jason Statham-rulle med brutala actionscener som använder sig av omgivningen. Den här gången har actionstjärnan fått tag i både en krok och en harpun.
“Mutiny” får premiär den 21 augusti 2026. Drygt ett halvår efter det blir det mer Statham när “The Beekeeper 2” har premiär.
Läs också: The Punisher söker frid och finner död i trailern för ”One Last Kill”
Läs också: Följ med Supergirl på en galen odyssé genom galaxen i sprillans ny trailer
