Skådespelerskan Michelle Yeoh (som vann Oscar för ”Everything Everywhere All at Once) ska tillbaka till sci-fi-genren.
Vi skrev redan 2019 att Yeoh skulle bli en del av ”Avatar”-uppföljarna. Då rapporterades det om att hon skulle spela en forskare vid namn Karina Mogue. Nu har regissören James Cameron en annan idé:
– Michelle Yeoh kommer definitivt att medverka i ”Avatar 4” – om vi lyckas göra den, berättar Cameron i en japansk tv-intervju.

– Filmindustrin är i en svacka just nu, och ”Avatar 3” kostade mycket pengar. Den måste gå bra för att vi ska kunna fortsätta. Inte bara det, utan vi måste också hitta ett sätt att göra ”Avatar 4” billigare för att kunna gå vidare, förklarar han och tillägger:
– Michelle kommer att medverka i ”Avatar 4” och ”Avatar 5”. Hon kommer att spela en performance capture-karaktär. Hennes karaktär heter Palakpuelat och hon är Na’vi.
Den tredje filmen ”Avatar: Fire and Ash” har hittills spelat in över 1,2 miljarder dollar på bio. En fjärde film är planerad att ha premiär i december 2029.
Läs också: KRÖNIKA: Jag saknar tiden då en filmpremiär fick hela världen att stanna upp
Läs också: Ingen bad om mer ”Avatar” – här är 10 äventyrsfilmer du borde se istället