Inspelningen av nya ”Harry Potter” är ”brutal” – på grund av barnen

Det är mycket att tänka på när man spelar in en tv-serie. Om det är barn inblandade? Då får man tänka till lite extra!

Publicerad:

HBO:s kommande adaption av ”Harry Potter” är onekligen ett mastodontprojekt, med en total produktionstid på ungefär ett årtionde. Något som allt svårare är att en så stor del av ensemblen består av barn. Speciellt eftersom de inte får jobba hur mycket som helst.

Seriens filmfotograf Adriano Goldman pratade nyligen ut om problemen med de små liven, i en italiensk intervju med youtubern Andre Pilli.

– Man måste filma riktigt snabbt, och ju snabbare man går fram, desto mer tvingas man kompromissa med kvaliteten. Det går inte att komma runt det, eller hur? Vi har visserligen gott om resurser, men det är brutalt. Barnens inspelningstid är verkligen brutal.

Läs också: ”Harry Potter”-serien inkluderar älskad karaktär som filmerna missade

Goldman beskriver arbetsmetoden som väldigt specifik, och att man måste förfilma alla scener när barnen är i skolan. Mellan lektionerna kommer de till inspelningsplatsen i runt en och en halv timme. Då kräver schemat att man hinner filma sex tagningar innan det är dags för de unga att lämna inspelningen igen.

– Det är verkligen svårt; man filmar allt i fel ordning, förstår du, på grund av den typen av schemaläggning. Så processen är verkligen komplicerad.

De strika tiderna beror förstås dels på hårdare lagar gällande arbetade minderåriga, men också att de måste balansera sin skolgång med den tidskrävande inspelningsperioden.

Skolan det pratas om är den specialbyggda skola som studion Warner Bros har byggt i anslutning till inspelningsplatsen, för att de yngre skådespelarna inte ska gå miste om sin skolgång.

Nya ”Harry Potter” får svensk premiär på HBO Max den 25 december.

Läs också: Steven Spielberg tackade nej till Harry Potter – gjorde science fiction istället

Läs också: Rupert Grint: ”Harry Potter-filmerna var som ett fängelse”

Youtube video