Blumhouse och Atomic Monster håller på att utveckla en långfilm baserad på Hannah Rose Mays serietidning “The Exorcism at 1600 Penn”, rapporterar Deadline.
Serietidningen är en övernaturlig thriller som utspelar sig i Vita huset. Handlingen följer USA:s första kvinnliga president Kelly Doyle när hon samtidigt behöver hantera politiska kriser, hot om världskrig, medialt tryck och demonisk besatthet. Den är illustrerad av Vanesa Del Rey och ges ut av IDW Publishing.
Filmen produceras av Jason Blum, med Ryan Turek som exekutiv producent. Blumhouse beskriver själva projektet som en kombination av klassisk exorcism-skräck och samtida politisk spänning, med starkt fokus på mänskliga konflikter. Än så länge har ingen regissör knutits till projektet.
Hannah Rose Mays har även skrivit en uppföljare, “The Exorcism at Buckingham Palace”, som släpps i mars 2026.
Läs också: “The Last of Us”-stjärna tar över “The House of the Dead” – utan Uwe Boll
Läs också: M. Night Shyamalans “bästa film” släpps om ett år