Det är väl ingen som har missat att den tredje säsongen av ”Euphoria” verkar luta mer åt ”Breaking Bad” än det high school-drama vi följt under föregående säsonger? Men efter att ha fått titta i förväg på tre av den nya säsongens avsnitt, så är jag precis lika imponerad som vanligt.
För egen del så har det alltid varit Rue Bennetts resa genom sitt drogberoende och hur det påverkat alla omkring henne, som stått för seriens mest gripande delar. Tack vare Zendayas grymma skådespel i huvudrollen. Hon vann välförtjänt Emmyn för bästa kvinnliga skådespelare efter både den första och andra säsongen.
Faktumet att vi nu kliver in i en mer ”Breaking Bad”-liknande version av ”Euphoria” hänger helt enkelt ihop med att Rue, hur osannolikt det än kan tyckas, har överlevt sina vilda tonår med skulder till fel människor. Hennes resa tar oss fortfarande på den ena nära döden-upplevelsen efter den andra, särskilt när strippklubbsägaren Alamo (Adewale Akinnuoye-Agbaje) kliver in i den.
Rue tar oss närmare ”Breaking Bad” än skolbänken
Den nya säsongen utspelar sig ungefär 5 år efter händelserna i den förra, som släpptes 2022. Under tiden som har gått mellan säsongerna har Zendaya, Sydney Sweeney, Jacob Elordi och Colman Domingo hunnit bli några av Hollywoods största stjärnor. Angus Cloud (som spelade Fezco) och Eric Dane har båda tragiskt gått bort alldeles för tidigt, men den senare hann trots allt återvända till serien som Cal Jacobs en sista gång.
Seriens skapare, Sam Levinson, har bekräftat att den nya säsongens handling på många sätt är knuten till och påverkad av Clouds plötsliga bortgång i en överdos mellan säsongerna. Fentanylöverdoser är den ledande dödsorsaken bland människor under 45 år i USA, vilket är ännu en orsak till att ”Breaking Bad”-vibbarna växer sig starkare nu under fortsättningen.
Men precis som i tidigare säsonger så får vi även följa Maude Apatow och Alexa Demie som lever förhållandevis ”vanliga” liv genom Lexi och Maddy i serien, nu i början på sina respektive karriärer inom nöjesbranschen. Samtidigt som Hunter Schafer i rollen som Jules fortsatt tjäna pengar på att rika äldre män vill se henne naken.
Cassie och Nate känns fortfarande som en tickande bomb
Det triangeldrama som kanske andades mest ”high school”-drama under de två första säsongerna var hur Nate (Elordi) slets mellan de två nära vännerna Cassie (Sweeney) och Maddy (Demie). Nästan lika förvånande som att Rue lyckats hålla sig vid liv och någorlunda nykter, så är Nate och Cassie fortfarande ett par. Det vankas till och med bröllop!
Men hur lätt är det egentligen att driva byggföretag och hålla kärleken och ekonomin i check som unga vuxna? Av trailers har det redan avslöjats att Cassie försöker dra in lite extra deg till hushållskassan genom att prova på livet som sexig influencer i sociala medier. En resa vi för övrigt kommer få följa Elle Fanning ta i ”Margo’s Got Money Troubles” nu under kommande veckor parallellt med ”Euphoria” också.
Nu har jag inte sett långt nog på den nya säsongen för att veta hur man kommer att lyckas knyta ihop alla olika delar av den allt mer spridda handlingen. Men ett bröllop är ju onekligen ett bra sätt att få folk som glidit isär efter skolgången, att återknyta kontakter och blandas in i ens nya liv. Alla vet ju dessutom hur lyckade och lyckliga bröllop det brukar bli när de sänds på HBO!
Snart har nog alla en ny favorit i ”Euphoria”
Rue spenderar en del av sin tid tillsammans med en rad helt nya karaktärer efter att hon blir instruerad att leverera droger till en strippklubb. Utöver ägaren Alamo (som jag redan nämnt) kommer vi även få följa Bishop (Darrell Britt-Gibson), ”G” (spelad av NFL-stjärnan Marshawn Lynch) och några av klubben strippor. Där Bishop är den första rollfiguren vi fått som kan matcha Martha Kellys udda men farliga drogboss Laurie.
I en intervju med MovieZine, som släpps under helgen, berättar Darrell hur han baserat sin roll på Javier Bardems lönnmördare i ”No Country for Old Men”. En personlig favorit bland den nya säsongens tillskott – och då har trots allt Sharon Stone klivit in som Lexis chef.
I vanlig ordning är ambitionsnivån skyhög, men den här gången har HBO uppenbarligen förstått hur stor potential ”Euphoria” har att slå ännu bredare nu. Varje avsnitt är ursnyggt filmat, med några av branschens bästa skådespelare i huvudrollerna – och nu med musik från självaste Hans Zimmer.
Det har inte snålats in på något, utan den långa väntan känns trots allt värd den. Om det bara håller hela vägen in i mål nu, så kan det här mycket väl vara en av årets bästa nya tv-säsonger. De tre första avsnitten står redan för en av mina bästa tv-upplevelser hittills i år i alla fall, så det bådar riktigt gott!
Varje måndag släpps ett nytt spännande avsnitt, fram tills att säsongsfinalen sänds den 31 maj. Det första avsnittet ur den tredje säsongen finns nu tillgängligt hos HBO Max.
Läs också: Sam Levinson om ”Euphoria”-skådisens bortgång: ”Försökte rädda honom”
Läs också: Zendaya tror att ”Euphoria” säsong 3 blir den sista: ”Närmar sig ett avslut”
Läs också: 9 helt nya tv-serier du inte får missa i april
