En första titt på Pamela Anderson i sommarens stora komedi

Hon följer upp sin omtalade drama-comeback med parodin ”The Naked Gun”.

Publicerad:

Pamela Andersons comeback-roll i ”The Last Showgirl” blev vida omtalad i vintras, och fick till och med en Golden Globe-nominering.

Den före detta ”Baywatch”-stjärnan vill nu visa upp fler av sina talanger. Och snart är det dags för hennes första stora komedi (nej, ”Barb Wire” räknas inte). I sommar ser vi henne i ”The Naked Gun” med Liam Neeson vid sin sida. Av bilden att döma verkar hon spela en vacker femme fatale.

– Det är samma arbetsprocess inför en komedi som ett drama. Jag jobbade hårt med rollen och det blev ännu en katharsis-upplevelse för mig. Det verkar som att varje film kommer med ett ämne som måste uttryckas på ett helt nytt sätt, förklarar hon för EW.com.

Pamelas karaktär är Beth, som uppsöker polisen efter att hennes bror har blivit mördad. ”The Naked Gun” är en reboot på de älskade parodi-filmerna från 1980- och 90-talet där Leslie Nielsen fick briljera som utredaren Frank Drebin.

Filmen får svensk biopremiär 1 augusti.

YouTube video