”Inception” fyller 15 år i år, och som på beställning dyker den åter upp på svenska biografer. På tisdag den 26 augusti har du åter en chans att se Christopher Nolans episka sci-fi-action på en stor duk.
Det innebär en chans att åter följa med den yrkeskriminella Dom Cobb – spelad av Leonardo DiCaprio – som stjäl information från människors drömmar. Konceptet passar Nolan som handen i handsken, och låter honom leka fritt med tid, rum och logik.
MovieZines recensent Jakob Åsell delade ut betyget 4/5 och beskrev ”Inception” som ”en cinéasts dröm, en spektakulär mix av mindfuck och modern action helt värdig 2000-talets publik. En drömfilm.”
I den stjärntäta rollistan ser vi utöver DiCaprio namns som Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Elliot Page, Ken Watanabe, Marion Cotillard, Tom Hardy och Michael Caine.
Precis som alla Nolans filmer bör man se ”Inception” på en så stor duk som bara möjligt. Ta chansen nu när den dyker upp på biografer över hela landet. För besökare i Stockholm, Göteborg och Uppsala finns även möjligheten att se filmen i IMAX. Mer information om tider och aktuella biografer finns på Filmstadens hemsida.
Ladda upp med en trailer nedan:
Läs också: Därför är ”Inception” 2010-talets bästa film
Läs också: Efter sju månader – ”The Odyssey” är äntligen färdiginspelad
