Digitalpremiär: Ett storslaget farväl väntar i sista ”Downton Abbey”-filmen

En tv-serie och två långfilmer senare är det dags för publiken att ta farväl från ”Downton Abbey”. Den tredje och sista långfilmen utlovar en känslosam och storslagen final.

Publicerad:

När finalen drar igång är det tidigt 1930-tal och tiden har hunnit ifatt både familjen Crawley och deras tjänstefolk.

Lord Grantham (Hugh Bonneville) börjar inse att hans tid som överhuvud snart är förbi, medan dottern Mary (Michelle Dockery) försöker navigera mellan arvet och sin moderna syn på framtiden. Som om detta inte vore nog dras Downton in i en offentlig skandal som hotar att smutsa ner familjens rykte en sista gång.

Läs också: Missade du dessa? 10 moderna skräckfilmer som smugit under radarn

Regissören Simon Curits – som regisserade förra filmen – är tillbaka för att knyta ihop säcken. Likaså är manusförfattaren Julian Fellowes som har skapat hela historien. Tillsammans med den återkommande ensemblen har man skapat ett värdigt avslut för alla trogna fans som hängt med från början.

Läs också: ”Han borde ha dött” – Sverigepremiär för sann historia som kommer få dig att tappa andan

Trots att detta är avslutet för Downton har skaparen Julian Fellowes sagt att han inte stänger dörren för mer: ”Jag har lärt mig att aldrig säga aldrig.”

MovieZine ger filmen 3/5 i betyg och noterar att filmen är ”irriterande inställsamt, men fans-vänligt avslut”. Nu finns ”Downton Abbey: The Grand Finale” att hyra/köpa på digitala tjänster som SF Anytime, Prime Video och Apple. Se trailern:

YouTube video

Läs också: Lesbisk kyss i Disneyfilm skrämmer Snoop Dogg: ”Rädd för att gå på bio”