En av 2000-talets mest ikoniska stoner-duos är på väg tillbaka. ”Cobra Kai”-skaparna Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg och Josh Heald skriver på en ny film om Harold & Kumar. Det rapporterar The Hollywood Reporter.
Första gången vi fick stifta bekantskap med de gräsrökande polarna var 2004 med ”Harold & Kumar Go to White Castle”. I den kultförklarade komedin ger de sig ut för att käka en riktigt god hamburgare.
Sedan dess har vi fått ta del av två uppföljare – ”Harold & Kumar Escape Guantanamo Bay” från 2008, samt ”A Very Harold & Kumar Christmas” från 2011. Nu gör de sig redo för ett fjärde äventyr.
Jon Hurwitz och Hayden Schlossberg kommer stå för regin, vilket de även gjorde med seriens andra del. Utöver det har de skrivit manus till alla de tidigare delarna. Huvudrollsskådespelarna John Cho och Kal Penn lär återvända även de, även om ingen deal är färdig i nuläget.
– Vi är taggade på att ta tillbaka Harold och Kumar och återvända till det skamlöst barnförbjudna, rökfyllda kaoset där allt började, säger Hurwitz och Schlossberg ett uttalande. Det är verkligen på tiden att de blossar och skickar vidare sin visdom till en ny generation. Säg inget till deras barn, bara.
Det är ännu inte klart vad denna fjärde ”Harold & Kumar”-film kommer handla om, eller när den kan få premiär.
Läs också: Urflippade actionkomedin från skaparna av ”Cobra Kai” läggs ner efter bara en säsong
Läs också: ”Dogma” får en uppföljare – Ben Affleck och Matt Damon återvänder