När det stod klart att Chloé Zhao, den Oscarsvinnande regissören bakom ”Nomadland”, skulle göra en Marvel-film blev många förvånade. Hur skulle en småskalig indie-regissör kliva in i världens största superhjälteimperium?
Resultatet blev 2021 års ”Eternals” – som möttes av ljumna recensioner och tråkiga biosiffror. Med bara 47% positiva recensioner på Rotten Tomatoes, är det den näst sämst mottagna filmen i MCU.
Nu, i en intervju med Vanity Fair, säger Chloé Zhao att hon förstår varför reaktionerna blev som de blev. Marvel-fans blev chockerade av Zhaos konstnärliga stil och fans av smalare film blev besvikna av de kommersiella elementen.
– Vi klev verkligen utanför boxen som världen placerat oss i, och möttes i mitten tack vare våra gemensamma intressen, menar Zhao. Och genom att verkligen göra det, gjorde vi många människor obekväma på båda sidor.
– Men det finns också människor som är mer bekväma med att ordningen i deras värld rubbas, fortsätter hon. Och då tittar de på vårt kärleksbarn och säger: ”Åh! Det här berör olika sidor av mig!” Det gillar jag.
Chloé Zhao menar att det är tråkigt och orättvist att hennes egna värld och Marvel-världen är så separerade som de är. Men också att själva faktumet att folk blev så ”obekväma” bevisar hur väl de lyckades förena världarna.
I slutändan fick Zhao med sig ett par läxor från produktionen. Själva världsbyggandet hjälpte henne förbereda sig för sin nästa film ”Hamnet”. Det är ett drama om William Shakespeare och hans fru som sörjer deras avlidna son, med Paul Mescal och Jessie Buckley i huvudrollerna. En trailer släpptes så sent som igår.
Nyligen uttalade sig också ”Eternals”-skådespelaren Kumail Nanjiani om sina känslor efter floppen. Han sade att han blev ”förkrossad” och avslöjade att han hade skrivit kontrakt för sex filmer – som aldrig blev av.
Läs också: Kevin Feige bekräftar – ”Eternals 2” läggs på is
Läs också: Alla 29 filmer i Marvel Cinematic Universe – rankade från sämst till bäst