”Buffy och vampyrerna”-uppföljaren är död – trots Oscarsvinnande regissör

Vila i frid, Buffy Summers.

Publicerad:

Kultklassikern ”Buffy och vampyrerna” (”Buffy the Vampire Slayer” i originaltitel) ska som bekant få sig en uppföljare: ett pilotavsnitt har spelats in i regi av ingen mindre än Chloe Zhao, just nu Oscarsnominerad för ”Hamnet” (och tidigare Oscarsvinnare för ”Nomadland”). Nu kommer dock ett trist besked för alla fans: efter att ha sett pilotavsnittet har ansvariga TV-bolaget Hulu bestämt sig för att lägga ner projektet.

Nyheten kommer från Buffy själv, Sarah Michelle Gellar, som skulle reprisera sin roll i den nya serien. Hon har lagt upp en video på sin Instagram där hon med synbar besvikelse förklarar läget:

– Jag är väldigt ledsen över att behöva dela med mig av detta, men jag vill att ni ska höra det från mig. Tyvärr så har Hulu bestämt sig för att inte gå vidare med ”Buffy: New Sunnydale”. Jag vill tacka Chloe Zhao, för jag trodde aldrig att jag skulle få ta på mig Buffys snygga men relativt billiga stövlar igen. Tack vare Chloe påmindes jag om hur mycket jag älskar henne, och hur mycket hon betyder för er alla.

Du kan se hela uttalandet nedan. Gellar säger dock ingenting om orsaken bakom nedläggningen.

Den nya serien, som hade titeln ”Buffy: New Sunnydale” skulle ha följt en ny ung vampyrjägare, spelad av Ryan Kiera Armstrong (”Star Wars: Skeleton Crew”), med Gellars Buffy som en viktig bikaraktär. Enligt Deadline har källor beskrivit det färdiga pilotavsnittet som ”inte perfekt”, samt spekulerat i att Zhao kanske är fel val för att rodda ”Buffy” – det skulle kunna vara skälet till att serien inte går vidare.

Trist för alla fans av ”Buffy”, och för Chloe Zhao, vars mer fantasyaktiga projekt fortsätter att misslyckas. Hennes senaste film innan ”Hamnet” var Marvelrullen ”Eternals”, som i min uppfattning är en sjukt underskattad film. Det verkar dock vara få som delar den åsikten: ”Eternals” floppade, och har Kevin Feige verkar ha bestämt sig för att låtsas som att den filmen aldrig gjordes.

Ett litet hopp finns iallafall för alla ”Buffy”-fans: enligt Deadline så är Hulu fortfarande intresserad av franchisen som sådan, och tänker fortsätta filura på hur man kan utveckla den framöver.

Läs också: Nya ”Buffy”-serien har en titel – ”ingen reboot eller uppföljare”

Läs också: Sarah Michelle Gellar: ”Buffy”-rebooten är trogen originalet