Allt börjar med att avklippt öra som ligger i gräset. Jeffrey måste plocka upp det. Hans nyfikenhet är väckt.
Det leder honom från den idylliska amerikanska förorten till dess mörka undersida. Befolkad av trasiga sångerskor, sex, våld och amylnitrit-inhalerande psykopater.
”Blue Velvet” liknar ingenting annat. Det är en film jag har sett så många gånger att jag har tappat räkningen. Nu får vi en ny chans till att uppleva filmen, då den streamar på Prime Video.
David Lynch hade två år tidigare regisserat ”Dune”. Produktionen av storfilmen blev dock en besvikelse för honom så för sitt nästa projekt tänkte han mindre, och mer fokuserat. Resultatet blev hans bästa film.
I huvudrollen som den nyfikne Jeffrey ser vi Kyle MacLachlan, som senare skulle bli agent Dale Cooper i Twin Peaks. Som hans kärleksintresse ser vi en ung Laura Dern.
Båda två gör starka prestationer, men det är i de mörkare rollerna som det verkligen börjar hända saker. Isabella Rossellini är helt och hållet trollbindande i rollen som sångerskan Dorothy.
Och Dennis Hopper levererar en filmhistoriens läskigaste prestationer i rollen som Frank Booth.
Musiken, bilderna och de surrealistiska inslagen gör ”Blue Velvet” till en alldeles unik, hypnotisk filmupplevelse. Den sticker ut som en av 80-talets mest speciella filmer.
”Det är vackert och hemskt. En bra dröm och mardröm. Det är framförallt en sjuhelvetes åktur”, går det att läsa i MovieZines recension. Betyget blev självklart 5/5.
När MovieZines läsare rangordnar David Lynchs filmer hamnar ”Blue Velvet” på en tredjeplats.
Men gå nu in på Prime Video, se om ”Blue Velvet”, och fråga dig om han inte gjorde sin bästa film redan 1986.
Läs också: David Lynchs ofilmade projekt kan bli bok
Läs också: Här är de enda 3 filmer David Lynch såg som mästerverk
