Bästsäljaren ”Hjärtslag”, Björn Borgs självbiografi som släpptes i september, är på väg mot bioduken. För regin svarar ingen mindre än Jonas Åkerlund. Det skriver Variety.
Den svenske tennislegenden var först med att vinna Wimbledon fem år i rad. Sedan chockade han världen med att lägga karriären och tennisracketen på hyllan blott 26 år gammal. ”Hjärtslag” är hans egna berättelse om karriären, barndomen och livet i rampljuset.
– Jag har spelat matcher hela mitt liv, både på och utanför tennisbanan. Jonas vill skildra båda sidor, och jag kände att tiden var rätt. Han har ögat, energin och modet för att berätta min historia på sitt egna sätt, säger Borg.
Jonas Åkerlund, känd för en lång rad ikoniska musikvideos, gjorde senast tv-serien ”Clark” om bankrånaren Clark Olofsson. Nu siktar han in sig på en annan välkänd svensk ikon:
– Alla känner till Björn Borg för hans legendariska ögonblick som atlet. Boken gav oss för första gången en inblick i hans enigmatiska sinne. Filmen låter oss djupdyka mer i det, säger regissören.
Björn Borg skildrades på film senast år 2017 med biopicen ”Borg”, då med Sverrir Gudnason i huvudrollen. Den fokuserade på hans rivalitet med John McEnroe, spelad av Shia LaBeouf.
Läs också: Jonas Åkerlund gör nostalgisk tv-serie om 90-talet och MTV-eran
Läs också: Rånaren klädde ut sig till Björn Borg – nu kommer filmen om hans liv