Ny ”Dracula” går upp på bio – fylld till bredden med AI: ”Helt jävla galen”

Rumänske regissören Radu Jude har gjort en tre timmar lång film som inte liknar något annat.

Publicerad:

Troligen har du sett mer än en filmatisering av ”Dracula” i ditt liv. Kanske är du till och med trött på dem. Att det idag är biopremiär för ytterligare en film som kort och gott heter ”Dracula” får dig kanske inte ens att höja på ögonbrynen.

Men en sak är säker. Något i närheten av den här filmen – det har du aldrig sett förut.

Det är rumänske regissören och provokatören Radu Jude, känd för filmer som ”Bad Luck Banging or Loony Porn” och ”Do Not Expect Too Much from the End of the World”, som nu har tagit sig an historien från hemregionen Transylvanien.

Men att följa förlagan bryr han sig inte om. Alls. ”Dracula” är en nästan tre timmar lång experimentell film fylld till bredden med AI.

Enligt officiella synopsis får vi följa en ung filmskapare som vänder sig till AI för att göra sin nya film till en hit. Vi blir serverade en uppsjö av historier där Dracula dyker upp i alla möjliga former. Det blir vampyrer och zombier, sex och blod och minst lika vulgärt som utmattande.

”Dracula” visades upp i januari på Göteborgs filmfestival. Själv missade jag filmen, men en god vän berättade att han aldrig hade sett så många människor lämna en biosalong under filmen förut.

Kritikerna spretar åt alla håll. Robert Daniels beskrev den kanske bättre än någon på RogerEbert.com:

”Den är helt jävla galen”.

New York Times kritiker skriver att Radu Jude ofta utmanar sin publik. ”Här straffar han oss bara”, tillägger han.

Å andra sidan skriver Varietys kritiker att det är en ”krävande” upplevelse – ”men den är aldrig tråkig”.

Tyvärr (?) verkar det inte vara många biografer som har plockat upp ”Dracula” här i Sverige. Men om du har tur har filmen premiär idag 27 februari. Se en trailer nedan:

YouTube video

Läs också: Bara sådär har en ny film om ”Dracula” släppts digitalt

Läs också: En skräckikon återuppstår: Bela Lugosi kliver fram ur skuggorna i egen biopic