Bill Skarsgård gör huvudrollen i nytt spel från Hideo Kojima

Spännande nya detaljer om spionspelet ”Physint”.

Publicerad:

Bill Skarsgård ger sig in i tv-spelens värld. Den svenske skådespelaren som gjort allt från Pennywise till Nosferatu ska nu leda det nya Xbox-spelet ”Physint”, skriver Variety.

Det bekräftade spelets skapare Hideo Kojima – känd för ”Metal Gear Solid” och ”Death Stranding” – under en sändning från Xbox Tokyo Game Show 2026.

– Jag är mycket glad över att kunna bekräfta att Bill Skarsgård kommer att spela huvudrollen i ”Physint”. Vi är båda långvariga beundrare av varandras arbete, och vi har beslutat att ge oss ut på detta nya äventyr tillsammans. Kostymprovningarna, skanningarna och kameratesterna som vi genomförde med Bill och Charlee tidigare i år gav mig ett enormt förtroende för projektets inriktning.

Den nya postern för spelet hintar om ”nästa kalla krig”.

– ”Physint” är kulmen på min över 40 år långa karriär. Det är ett projekt som kommer att omdefiniera ”actionspionage” och som inte begränsas av några befintliga genrer inom digital underhållning, tillägger Kojima.

Sen tidigare finns Charlee Fraser (”Furiosa: A Mad Max Saga”), Ma Dong-seok (”Train to Busan”) och Minami Hamabe (”Godzilla Minus One”) i rollistan.

Youtube video

Läs också: Äntligen! ”Metal Gear Solid” blir film – av duon bakom ”Final Destination: Bloodlines”

Läs också: Efter ”Metal Gear Solid” – Hideo Kojima presenterar nästa stora spel: ”Physint”

Lägg till MZ som önskad källa på Google