”Predator”-serien har fått en oväntad – men högst välkommen – nytändning.
Regissören Dan Trachtenberg imponerade stort med 2022 års ”Prey” och har sedan dess tagit över franchisen. Tidigare i år stod han bakom den animerade ”Predator: Killer os Killers”, och idag är det premiär för ”Predator: Badlands”.
Nu avslöjar producenten Fred Rosenblatt att Trachtenberg har haft flera samtal med Arnold Schwarzenegger om en eventuell återkomst till serien. Arnold hade som bekant huvudrollen som Dutch i 1987 års ”Rovdjuret” där allt började.
– Det är uppenbart att ”Predator”-filmernas heliga graal vore att få tillbaka Arnold, säger han till Deadline. Och det har alltid funnits i bakhuvudet på oss, att det skulle vara fantastiskt att se honom återvända till den här franchisen som han har gjort ikonisk, och som har gjort honom ikonisk.
– Han har varit helt underbar, fortsätter Rosenblatt. Arnold och Dan har träffats ett par gånger nu. Han har varit väldigt intresserad av vad vi gör, han är ett stort fan av vad vi har gjort hittills, såvitt jag förstår. Och vi är väldigt exalterade.
– Efter att ”Predator: Badlands” kommer ut får vi se och ha fler samtal. Förhoppningsvis får vi chansen att göra något med Arnold, för det skulle vara grymt.
Karaktären har redan återvänt i en cameo i ”Predator: Killer of Killers”, om än i animerad form. Förhoppningsvis hittar Trachtenberg ett snyggt sätt att få med den 78-åriga actionstjärnan i en ny film.
Schwarzeneggers senaste roll på bioduken var i 2019 års ”Terminator: Dark Fate”. Kanske kan ”Predator” komma att bli den perfekta comebacken.
”Predator: Badlands” går på svenska biodukar från och med idag. MovieZines recensent är mycket nöjd och delar ut betyget 4/5.
Läs också: Var finns ”Predator”-filmerna att streama?
Läs också: ”Predator” blev precis mycket fånigare – snart släpps B-filmen ”Predator: Wastelands”
