Jag minns en tid då filmatiseringar av dator- och konsolspel hade dåligt rykte. Välförtjänt dåligt rykte. Men tiderna förändras och numera har det gjorts tillräckligt många bra speladaptioner för att man ska våga se fram emot nästa.
”Persona” är en oerhört populär rollspelsserie, vars första titel ”Revelations: Persona” debuterade på PlayStation 1996. Det är hela 30 år sedan! Handlingen i spelen kretsar oftast kring japanska skollever som måste kombinera vardagen och vänskapsrelationerna med att möta övernaturliga hot.
Det är fan inte lätt att vara ung, alltså.
Det är Variety som rapporterar att ”Persona” nu ska bli tv-serie hos Netflix. Christopher Monfette kommer skriva, producera och vara showrunner, vilket jag tycker låter som ett utmärkt val. Han har tidigare producerat och skrivit för ”Star Trek: Picard” och den fantastiska men sorgligt underskattade tv-versionen av ”De 12 apornas armé”.
Det är fortfarande oklart när det kan bli tal om premiär för ”Persona” på Netflix. Själv ser jag fram emot att låtsas blanda ihop den här tv-serien med Ingmar Bergmans klassiker med samma titel.
Läs också: 3 helt nya Netflix-serier alla kommer prata om i juni
Läs också: Populära skräckspelet blir film – isländsk regissör vid rodret
Om du (som jag) har dålig koll på spelserien ”Persona” så kan du lära dig mer om dess historia i den här videon:
