Alla BAFTA-vinnare 2016

15 Februari 2016 | 12:10

Alla BAFTA-vinnare 2016

Saker gick inte som planerat för favoriten Alicia Vikander.

Vår svenska stolthet var nominerad i kategorin Bästa kvinnliga skådespelare för sin roll i "The Danish Girl", men Vikander fick se sig slagen av Brie Larson som vann priset för sin insats i "Room". Hon var också nominerad i kategorin Bästa kvinnliga biroll för "Ex Machina", men även där fick hon se sig slagen. Den gången av Kate Winslet som vann för "Steve Jobs".

Galans stora vinnare var annars "The Revenant", som tog hem priser för Bästa film, Bästa regi, Bästa manlige skådespelare, Bästa ljud och Bästa foto.

Här är alla vinnare från gårdagens "British Academy Film Awards":

Best film
"The Big Short": Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Brad Pitt
"Spionernas bro": Kristie Macosko Krieger, Marc Platt, Steven Spielberg
"Carol": Elizabeth Karlsen, Christine Vachon, Stephen Woolley
"The Revenant": Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Arnon Milchan, Mary Parent, Keith Redmon – VINNARE
"Spotlight": Steve Golin, Blye Pagon Faust, Nicole Rocklin, Michael Sugar

Outstanding British film
"45 år": Andrew Haigh, Tristan Goligher
"Amy": Asif Kapadia, James Gay-Rees
"Brooklyn": John Crowley, Finola Dwyer, Amanda Posey, Nick Hornby – VINNARE
"The Danish Girl": Tom Hooper, Tim Bevan, Eric Fellner, Anne Harrison, Gail Mutrux, Lucinda Coxon
"Ex Machina": Alex Garland, Andrew Macdonald, Allon Reich
"The Lobster": Yorgos Lanthimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Efthimis Filippou

Outstanding debut by a British writer, director or producer
Alex Garland (Director) "Ex Machina"
Debbie Tucker Green (Writer/Director) "Second Coming"
Naji Abu Nowar (Writer/Director) Rupert Lloyd (Producer) "Theeb" – VINNARE
Sean McAllister (Director/Producer), Elhum Shakerifar (Producer) "A Syrian Love Story"
Stephen Fingelton (Writer/Director) "The Survivalist"

Film not in the english language
"The Assassin": Hou Hsiao-Hsien
"Force Majeure": Ruben Östlund
"Theeb": Naji Abu Nowar, Rupert Lloyd
"Timbuktu": Abderrahmane Sissako
"Wild Tales": Damián Szifron – VINNARE

Documentary
"Amy": Asif Kapadia, James Gay-Rees – VINNARE
"Cartel Land": Matthew Heineman, Tom Yellin
"He Named Me Malala": Davis Guggenheim, Walter Parkes, Laurie MacDonald
"Listen to the Marlon": Stevan Riley, John Battsek, George Chignell, R.J. Cutler
"Sherpa": Jennifer Peedom, Bridget Ikin, John Smithson

Animated film
"Insidan ut": Pete Docter – VINNARE
"Minioner": Pierre Coffin, Kyle Balda
"Fåret Shaun - Filmen": Mark Burton, Richard Starzak

Director
"The Big Short": Adam McKay
"Spionernas bro": Steven Spielberg
"Carol": Todd Haynes
"The Martian": Ridley Scott
"The Revenant": Alejandro G. Iñárritu – VINNARE

Original screenplay
"Spionernas bro": Matthew Charman, Ethan Coen, Joel Coen
"Ex Machina": Alex Garland
"The Hateful Eight": Quentin Tarantino
"Insidan ut": Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve
"Spotlight": Tom McCarthy, Josh Singer – VINNARE

Adapted screenplay
"The Big Short: Adam McKay, Charles Randolph – VINNARE
"Brooklyn": Nick Hornby
"Carol": Phyllis Nagy
"Room": Emma Donoghue
"Steve Jobs": Aaron Sorkin

Leading actor
Bryan Cranston: "Trumbo"
Eddie Redmayne: "The Danish Girl"
Leonardo DiCaprio: "The Revenant" – VINNARE
Matt Damon: "The Martian"
Michael Fassbender: "Steve Jobs"

Leading actress
Alicia Vikander: "The Danish Girl"
Brie Larson: "Room" – VINNARE
Cate Blanchett: "Carol"
Maggie Smith: "The Lady In The Van"
Saoirse Ronan: "Brooklyn"

Supporting actor
Benicio del Toro: "Sicario"
Christian Bale: "The Big Short"
Idris Elba: "Beasts Of No Nation"
Mark Ruffalo: "Spotlight"
Mark Rylance: "Bridge Of Spies" – VINNARE

Supporting actress
Alicia Vikander: "Ex Machina"
Jennifer Jason Leigh: "The Hateful Eight"
Julie Walters: "Brooklyn"
Kate Winslet: "Steve Jobs" – VINNARE
Rooney Mara: "Carol"

Original music
"Spionernas bro": Thomas Newman
"The Hateful Eight": Ennio Morricone – VINNARE
"The Revenant": Ryuichi Sakamoto, Carsten Nicolai
"Sicario": Jóhann Jóhannsson
"Star Wars: The Force Awakens": John Williams

Cinematography
BRIDGE OF SPIES: Janusz Kamiński
CAROL: Ed Lachman
MAD MAX: FURY ROAD: John Seale
THE REVENANT: Emmanuel Lubezki – VINNARE
SICARIO: Roger Deakins

Editing
"The Big Short": Hank Corwin
"Spionernas bro": Michael Kahn
"Mad Max: Fury Road": Margaret Sixel – VINNARE
"Martian": Pietro Scalia
"The Revenant": Stephen Mirrione

Production design
"Spionernas bro": Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
"Carol": Judy Becker, Heather Loeffler
"Mad Max: Fury Road": Colin Gibson, Lisa Thompson – VINNARE
"The Martian": Arthur Max, Celia Bobak
"Star Wars: The Force Awakens": Rick Carter, Darren Gilford, Lee Sandales

Costume design
"Brooklyn": Odile Dicks-Mireaux
"Carol": Sandy Powell
"Cinderella" Sandy Powell
"The Danish Girl": Paco Delgado
"Mad Max: Fury Road": Jenny Beavan – VINNARE

Make up & hair
"Brooklyn": Morna Ferguson, Lorraine Glynn
"Carol": Jerry DeCarlo, Patricia Regan
"The Danish Girl": Jan Sewell
"Mad Max: Fury Road": Lesley Vanderwalt, Damian Martin – VINNARE
"The Revenant": Sian Grigg, Duncan Jarman, Robert Pandini

Sound
"Spionernas bro": Drew Kunin, Richard Hymns, Andy Nelson, Gary Rydstrom
"Mad Max: Fury Road": Scott Hecker, Chris Jenkins, Mark Mangini, Ben Osmo, Gregg Rudloff, David White
"The Martian": Paul Massey, Mac Ruth, Oliver Tarney, Mark Taylor
"The Revenant": Lon Bender, Chris Duesterdiek, Martin Hernandez, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom – VINNARE
"Star Wars: The Force Awakens": David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Matthew Wood, Stuart Wilson

Special visual effects
"Ant-Man": Jake Morrison, Greg Steele, Dan Sudick, Alex Wuttke
"Ex Machina": Mark Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, Andrew Whitehurst
"Mad Max: Fury Road": Andrew Jackson, Dan Oliver, Tom Wood, Andy Williams
"The Martian": Chris Lawrence, Tim Ledbury, Richard Stammers, Steven Warner
"Star Wars: The Force Awakens": Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan – VINNARE

British short animation
"Edmond": Nina Gantz, Emilie Jouffroy – VINNARE
"Manoman": Simon Cartwright, Kamilla Kristiane Hodol
"Prologue": Richard Williams, Imogen Sutton

British short film
"Elephant": Nick Helm, Alex Moody, Esther Smith
"Mining Poems or Odes": Callum Rice, Jack Cocker
"Operator": Caroline Bartleet, Rebecca Morgan – VINNARE
"Over": Jörn Threlfall, Jeremy Bannister
"Samuel-613": Billy Lumby, Cheyenne Conway

The EE Rising Star Award (framröstat av publiken)
Bel Powley
Brie Larson
Dakota Johnson
John Boyega – VINNARE
Taron Egerton