Hollywoodveteranen Ryan Phillippe är tillbaka i dramaserien “Motorheads”, ett slags möte mellan “Fast & Furious” och “Friday Night Lights”. I takt med att han fyller 50 har han också börjat ta på sig rollen som mentor för nästa generation.
– Jag brukade vara 22-åringen på inspelningen. Det är jag definitivt inte längre, konstaterar Ryan Phillippe i podcasten Just for Variety.
Nu när han fyllt 50 har skådespelaren blivit lite mer försiktig och erkänner att han numera låter stuntmän ta smällarna.
– Man måste tänka på kroppen och på produktionen, säger han. Inte lika rock’n’roll kanske, men helt klart rimligt.
Som om ”Fast & Furious” krockade med ”Outer Banks”
I nya serien ”Motorheads” spelar Phillippe karaktären Logan, en man som får oväntat besök av sin systerdotter, systerson och svägerska när de lämnar New York för ett mer rostigt och lantligt Pennsylvania. Själv beskriver han serien som om ”Fast & Furious” krockade med ”Outer Banks” och ”Friday Night Lights”, alltså racingscener, småstadspuls och ungdomsproblem i en och samma serie.
Phillippe spelar inte bara pappafigur i serien – han har också blivit något av en vägledare bakom kulisserna. Den yngre casten, där vi hittar bland andra Michael Cimino (”Love, Victor”) och Melissa Collazo (”One of Us is Lying”), vände sig till honom för råd om livet i branschen.
– De ville veta hur det var förr i tiden, säger han och skrattar. Jag delar gärna med mig, varför ha erfarenhet om man inte använder den till att hjälpa andra?
Ryan och Reese Witherspoon har två barn ihop och sonen Deacon, 21, dyker faktiskt upp i serien i tillbakablickar som Logans yngre bror. Enligt Ryan är Deacon dock mer musiker än skådis och pluggar musik på New York University. Skådespeleriet verkar mer vara något han testar – inget han rusar in i.
För gammal för rollen som Anakin
Phillippe minns också sin första stora filmroll i Ridley Scotts ”White Squall” och hur den tog honom från en arbetarklassuppväxt till filminspelningar över hela världen. Han avslöjar dessutom att han nästan fick spela Anakin Skywalker i Star Wars-prequelsen men var lite för gammal för att matcha Natalie Portman.
– Det hade varit en dröm. Men sådant är livet, man lär sig släppa taget.
Det är inte bara ”Star Wars” han missat – Phillippe påpekar själv att han ofta låtit sina karaktärer dö på film. Kanske lite för ofta, inser han nu när gamla 90-talsfavoriter får uppföljare.
– Jag brukade tycka det var coolt att dö på film. Nu tänker jag mest: varför gjorde jag så? Jag kunde ju varit med i uppföljarna!
Han nämner med ett leende att det fortfarande pratas om hans nakenscen i 90-talsrysaren ”I Know What You Did Last Summer”. Och som han själv säger:
– Det kunde varit värre.
Efter att ha dött på film gång på gång och nästan varit med i ”Star Wars”, är Ryan Phillippe nu tillbaka i sin nya serie. Missa inte ”Motorheads”, premiär 20 maj på Amazon Prime!