20 år senare – en remake av det första ”Assassin’s Creed” är på väg

Nästan 20 år efter att det släpptes ryktas det om en remake av det allra första ”Assassin’s Creed” är på väg.

Publicerad:

Ganska nyligen blev det officiellt att ”Assassin’s Creed Black Flag Resynced” släpps den 9 juli i år. Det här är en remake av ”Assassin’s Creed: Black Flag” från 2013, som anses vara ett av de bästa i serien.

Efter stora rollspelsäventyr i ”Assassin’s Creed Valhalla” och ”Assassin’s Creed Shadows” återvänder serien till sina rötter, med en mer fokuserad spelupplevelse.

Det har även uppdaterats och utökats med moderna inslag från senare spel i serien.

Ubisoft har tidigare sagt att vi kan förvänta oss fler remakes i framtiden, av äldre titlar. Nu har det dykt upp rykten om att det allra första ”Assassin’s Creed” från 2007 kan få en remake.

Det är nästa 20 år sedan ”Assassin’s Creed”-serien började.

Ryktet kommer från YouTube-kanalen j0nathan, som tidigare har läckt information om just remaken av ”Assassin’s Creed: Black Flag”.

Även reportern Tom Henderson på Insider Gaming menar att nästa spel som Ubisoft planerar att återvända till är just det första ”Assassin’s Creed”.

I november 2027 är det hela 20 år sedan ”Assassin’s Creed” släpptes, så det vore inte helt orimligt om remaken siktar in sig på den månaden.

Med tanke på att en tv-serie på Amazon Prime Video är på gång, vore det inte heller konstigt om Ubisoft väljer att locka till sig nya spelare med just det allra första spelet.

I övrigt vet vi att Ubisoft har ett mobilspel på gång kallat ”Assassin’s Creed Jade”, som utspelar sig i Kina på 200-talet f.Kr. Vi vet även om ”Assassin’s Creed Hexe”, som ska utspela sig under häxjakterna i Tyskland på 1500-talet. Det sistnämnda verkar dock stöta på en del problem under utvecklingen, då det nyligen bytt regissör.

”Assassin’s Creed Black Flag Resynced” släpps den 9 juli. Innan dess kan du läsa ett förhandstest av oss här på MZ.

Läs också: Bästa ”Assassin’s Creed” någonsin återvänder – se trailern för remaken av ”Black Flag”

Läs också: Bekräftat: ”Assassin’s Creed”-serien på Netflix utspelar sig i romarriket