Missade du den på bio? Den finska succéfilmen ”Never Alone” (”Aldrig ensam”) släpps idag på digitala tjänster i Sverige.
Handlingen utspelar sig i Finland år 1942, under tiden för Andra världskriget, och följer den judiske företagaren Abraham Stiller, som kallats för ”Finlands motsvarighet till Oskar Schindler”.
Tusentals judar runtom i Europa flyr sina dödsdomar och lyckas finna skydd bland annat i Finland. I Helsingfors gör affärsmannen och filantropen Abraham Stiller (spelad av Ville Virtanen) allt för att skydda flyktingar genom att anställa dem i sitt företag. Men ju längre kriget lider ingår Finland en slags allians med Tyskland. Ingen går längre säker.
Kuriosa: Visste du att Abraham Stiller var bror till Mauritz Stiller (1883-1928)? Japp, den svenske regissörslegenden som stod bakom bland annat ”Herr Arnes pengar” (1919), ”Erotikon” (1920) och ”Gösta Berlings saga” (1924).
MovieZines recensent gav betyget 4/5 till ”…ett klassiskt drama: lagom känslosamt för att ögonen ska tåras, lagom hemskt för att påminnas om att varje enskild människas beslut kan göra skillnad och lagom djupgående för att behålla spänningen”.
Regissören Klaus Härö är bland annat känd för filmer som svenska ”Elina – Som om jag inte fanns” (2003) och ”Den bästa av mödrar” (2005) med Maria Lundqvist. 2015 års ”Fäktaren” nominerades till en Golden Globe.
Hemma i Finland strömmade publiken till biograferna under 2025. Filmen blev en av årets mest sedda med 170 000 sålda biobiljetter, rapporterar Yle.fi. Den gick upp på svenska biografer i höstas under svenska titeln ”Aldrig ensam”, men för digitalsläppet har man valt en engelsk titel.
”Never Alone” kan idag köpas på SF Anytime för 79 kronor.
En liknande historia men från Sverige berättas i Netflix nya svenska drama ”Den svenska länken”. Där spelar Henrik Dorsin rollen som en okänd svensk krigshjälte som räddade mängder av judar från en säker död.
