Recension: Die My Love

Jennifer Lawrence ger allt i drama om psykisk ohälsa

”Die My Love”, Lynne Ramsays första film på åtta år, har svårt att leva upp till den långa väntan. Jennifer Lawrence är stark som en ny mamma på gränsen till ett sammanbrott, men saknar ett manus som förankrar karaktären i en trovärdig verklighet.

Publicerad:

”Die My Love”, en titel som saknar ett kommatecken efter första ordet, markerar Lynne Ramsays efterlängtade återkomst bakom kameran. För insatta fans är det en efterlängtad comeback, men filmen lyckas inte nå samma höjder som ”Ratcatcher”-regissörens tidigare verk. Det är en film som bärs till stor del av sitt imponerande foto, men som saknar ett tydligt narrativt grepp som gör resan värd att följa. De abstrakta bilderna lyckas alltid träffa hårdare än det abstrakta manuset.

Jennifer Lawrence spelar Grace, en författare som aldrig verkar skriva ett ord och en ung mamma på gränsen till ett djupt sammanbrott. Samtidigt kämpar hennes partner Jackson (Robert Pattinson) med att förstå situationen och lämnas mestadels hjälplös vid sidan av.

Lawrence har äntligen vuxit in i de typer av roller hon en gång tog när hon egentligen var för ung. Det är en väldigt fysiskt krävande rolltolkning och hon ger verkligen allt. Själva filmen lyckas aldrig skildra karaktärens mentala kollaps på ett sätt som känns helt trovärdigt, men Lawrence håller fortfarande vårt intresse. Det är en medvetet okalibrerad prestation som enkelt hade kunnat falla platt om hon bara taigt ett steg för långt.

Likt sin motspelare är Robert Pattinson lika modig och kompromisslös i sin roll, men att även hans prestation är så obalanserad känns mer som ett misstag. ”Die My Love” gör väldigt lite för att förankra sina karaktärer i en igenkännbar verklighet. Förutom Sissy Spacek, som spelar Graces mamma, finns det knappt någon som känns som en levande människa. I Lawrences fall fungerar det till filmens fördel, men det är sällan vi får se henne spela mot någon som faktiskt kan kontrastera Graces överdrivna reaktioner.

Det är en spretig film med flera teman som aldrig riktigt går i mål. Vad Ramsay försöker förmedla är tydligt, men ofta lite för förenklat för att verkligen gripa tag. Stora delar av filmens 2-timmar långa speltid riskerar att upprepa sig utan att komma någonstans. På ett sätt är det så klart lite av poängen med filmen, men efter ett tag börjar man längta på något mer. Något som knuffar berättelsen upp till nästa nivå.

”Die My Love” är inte en av Lynne Ramsays starkare filmer, men dem kraftfulla bilderna och Lawrences djupt dedikerade prestation räcker för att göra den sevärd. Som publik behöver man dock vara beredd på vad man ger sig in på. Det är en nischad produktion, och även inom den nischen saknas mycket i berättandet för att filmen verkligen ska stå ut bland liknande verk.


Snabbfakta om ”Die My Love”

  • Regi: Lynne Ramsay
  • Skådespelare: Jennifer Lawrence, Robert Pattinson, Sissy Spacek, Nick Nolte, Lakeith Stanfield
  • Speltid: 119 minuter
  • Premiär: 23 januari 2026
  • Visas på: Bio
  • MovieZines betyg: 3/5
YouTube video