Zlatans absoluta favoritfilm finns nu på Disney+

Att Zlatan verkar ha en särskild relation till det episka sportdramat är inte svårt att förstå.

Publicerad:

Ridley Scotts mäktiga epos “Gladiator” från år 2000 är inte bara en av de mest hyllade filmerna kring millennieskiftet – det är också Zlatan Ibrahimovićs favoritfilm. Det avslöjade han i en frågestund med MLS under 2019, enligt as.com.

I filmen gestaltar Russell Crowe den romerske generalen Maximus, som förlorar allt och tvingas slå sig fram som gladiator i Colosseum. Resultatet är en kraftfull kombination av action, känslodrama och historisk storslagenhet.

Russel Crowe i ”Gladiator”.

Att Zlatan dras till filmen är inte svårt att förstå. Kanske känner han igen sig i Maximus kompromisslösa strävan efter revansch, styrkan på arenan och den orubbliga tron på sig själv. Drag som lika gärna kan beskriva en fotbollsplan som en gladiatorarena.

“Gladiator” imponerar fortfarande med sina episka strider, sin gripande historia och den ikoniska musiken av Hans Zimmer. Det är kanske inte så konstigt att Zlatan håller den så högt.

Filmen finns nu att se på Disney+.

YouTube video

Läs också: Nu kan du streama hela den senaste säsongen av ”The Rookie” i Sverige

Läs också: På tv ikväll: 2011 års största sci-fi-film är ”ganska korkad” men ”extremt pampig”