”The Running Man” är en av de hetaste biofilmerna i november, om man frågar MovieZines läsare.
Amerikanska boxoffice-experter ser däremot ingen given biosuccé. Man räknar med intäkter på 17-18 miljoner dollar i USA i helgen, vilket vore lågt för en påkostad actionfilm.
”Marknadsföringen har varit märklig och den barnförbjudna åldersgränsen hjälper inte heller” skriver World of Reel (filmen är Rated R i USA och tillåten från 15 år i Sverige).
I John Campeas filmpodd noterar man att ”publikintresset är svalt” trots en bra regissör (Edgar Wright) bakom rodret och lovande trailers. Campea noterar att filmen ”förväntas att floppa hårt” om inget mirakulöst inträffar.
Deadline sätter förväntningarna något högre, på 20 miljoner dollar under premiärhelgen. Man noterar att konkurrensen är hård. Filmer som den redan populära ”Predator: Badlands” och nykomlingen ”Now You See Me: Now You Don’t” slåss om samma målgrupp på bioduken.
Eldprovet för Glen Powell
Variety tillägger att ”The Running Man” kommer behöva hålla sig kvar på bio över julledigheterna ”för att rättfärdiga sin höga budget på 110 miljoner dollar”.
Den som borde vara mest nervös är Glen Powell. Den stigande stjärnan i Hollywood gör för första gången huvudrollen i en stor actionfilm.
Han har tidigare synts i bland annat ”Top Gun: Maverick”, katastroffilmen ”Twisters”, romantiska ”Anyone But You” och i den underhållande actionkomedin ”Hit Man”. Men detta blir eldprovet som visar om Powell är ett tillräckligt stort affischnamn – och om han har det som krävs för att bli näste Tom Cruise eller Arnold Schwarzenegger. Redan efter helgen lär vi få veta.
Filmen får biopremiär fredagen 14 november.
Läs också: Kritikerna: ”The Running Man” är Edgar Wrights sämsta film
Läs också: Glen Powell jagar inga superhjälteroller – har redan sin egen
