Först Hawaii, följt av Sicilien och nu senast Thailand. Medan tittare fortfarande smälter händelserna i senaste säsongen av ”The White Lotus”, planerar skaparna redan inför den fjärde säsongen – som kommer utspela sig på en ny semesterort.
Nu verkar det som att serien kommer återvända till Europa, och närmare bestämt till Frankrike, enligt Deadline. Hittills vet vi inte vilken del av landet som kommer skildras, men det mest väntade valet skulle vara på den franska rivieran. Där är det lätt att se framför sig ett nytt gäng rika och bortskämda hotellgäster vars liv vi får följa i nästa säsong.
Om skaparen Mike White vill överraska tittarna mer skulle han kunna placera serien i Paris, eller kanske i vinodlingarnas Bordeaux. Mer säkert är att vi kommer befinna oss på ytterligare ett lyxhotell i ett kluster av nya intriger.
Vad den fjärde säsongen av ”The White Lotus” kommer handla om vet vi ännu inget om. Inspelningarna lär komma igång någon gång nästa år. Under tiden kan vi se om de tidigare tre säsongerna på HBO Max.
Läs också: Norge gick miste om ”The White Lotus” – skådespelare rasar
Läs också: ”The White Lotus”-stjärnan Aimee Lou Wood får känna på svensk ångest