Den kultförklarade berättelsen från ”The Crow” får en nytolkning där Bill Skarsgård kliver in i titelrollen.
Handlingen följer Eric (Skarsgård) och hans stora kärlek Shelly (FKA twigs). När ett brutalt våldsdåd slår sönder deras liv lämnar det dem båda på gränsen till döden. Trots det tar Eric sig tillbaka från dödsriket med hjälp av en hemlighetsfull kråka.
En mystisk kraft driver honom framåt med ett enda mål: att skipa rättvisa och ställa allt till rätta. Men klarar han verkligen det omöjliga?
Läs också: Alicia Vikanders fantasyfiasko från 2014 lämnar Netflix imorgon
Man kan tycka vad man vill om remakes, men här kliver filmen rakt ner i avgrunden. Fula CGI-effekter och en ton som tydligt jagar en TikTok-publik ersätter det mörker som genomsyrade originalet med Brandon Lee.
Skarsgård kämpar på och ger rollen allt han har, men ett trött manus och en märkbart livlös FKA twigs drar ner helheten. Budgeten på 50 miljoner dollar väcker snarare frågor än imponerar – filmen lämnar knappt något avtryck alls.
Läs också: Sågad av kritiker men älskad av publiken: Rebecca Fergusons sci-fi går nu att se hemma

Publiken svek filmen på bio, där den bara drog in 24 miljoner dollar. Dessutom landar den på svaga 22 % positiva recensioner på Rotten Tomatoes och runt 4,7 i betyg på IMDb.
MovieZine är mer förlåtande och ger filmen en betygstvaå. ”I övrigt är det en kråksång till film som inte är provocerande dålig men lite för dum, lång, platt, tråkig och meningslös”, skrivs det i recensionen.
Nu finns remaken tillgänglig på Viaplay. Om du inte har tjänsten kan filmen ses på Apple, Google Play, Rakuten TV, Prime Video och SF Anytime. Se trailern nedan.
Läs också: Mikael Persbrandts nya thriller släpps i Sverige idag – 93 % på Rotten Tomatoes
