Skribent

MovieZine

17 oktober 2021 | 12:45

Strejken i Hollywood är avblåst

Nya avtal ska förbättra de amerikanska filmarbetarnas arbetsvillkor.
The show must go on. Det blir ingen strejk bland filmarbetare i USA på måndag. Under helgen lyckades fackorganisationen IATSE och producenternas förening AMPTP enas om ett nytt treårigt avtal, skriver Deadline.

Därmed lyckas man undvika en strejk som skulle omfatta 60.000 filmarbetare så som kameramän, klippare, ljudtekniker och kostymörer med flera, och stoppa så gott som samtliga produktioner i Hollywood och runt om i USA. Två veckor av förhandlingar ledde fram till det nya avtalet som bland annat innebär höjda löner och bättre arbetsvillkor, 10 lediga timmar mellan arbetspass och lediga helger. Exakta detaljer kommer att presenteras för IATSE-medlemmar under de närmaste dagarna. 
 
- Ett riktigt Hollywoodslut, säger IATSE:s ordförande Matthew Loeb. Våra medlemmar stod på sig. De är tuffa och enade. Vi utmanade några av de rikaste och mäktigaste nöjes- och tech-företagen i världen, och nu har vi nått den överenskommelse som våra medlemmar behöver.
| 17 oktober 2021 12:45 |