”Sylvass satir” i en av 2025 års mest hyllade filmer – ute digitalt

När Park Chan-wook återvänder med ”No Other Choice” väntar ett mörkt och psykologiskt laddat drama om desperation och moral i gråzon.

Publicerad:

Den sydkoreanske mästaren Park Chan-wook är tillbaka med ”No Other Choice”. Regissören bakom tunga titlar som ”Oldboy” och ”The Handmaiden” byter spår och filmatiserar romanen ”The Ax” av Donald E. Westlake.

Berättelsen följer en man som förlorar jobbet och långsamt glider ner i desperation. När pressen ökar – inte minst från familjen – tar han allt mer extrema beslut för att säkra sin framtid.

Premissen träffar obehagligt rätt i en tid där trygghet snabbt kan försvinna, och ”No Other Choice” har hyllats kors och tvärs. Filmen bjuder på en till synes lättsam ton. Men under ytan bubblar mörka teman där moralen ständigt rör sig i gråzoner och inget känns självklart.

Läs också: Stephen King kallar western ”genuint chockerande” – släpps digitalt

I huvudrollen ser vi Lee Byung-hun (”I Saw the Devil”, ”Squid Game”). En skådespelare som gång på gång balanserar karisma med något betydligt mörkare under ytan. Vid hans sida syns Son Ye-jin (”Crash Landing on You”) och tillsammans levererar duon ett emotionellt laddat drama.

Läs också: Mikael Persbrandts nya thriller släpps i Sverige idag – 93 % på Rotten Tomatoes

MovieZine landar på 4 av 5 i betyg och skriver: ”Med sylvass satir och mörk humor dissekerar Park Chan-wook den moderna människans desperata jakt på värdighet. I slutändan handlar ”No Other Choice” inte bara om en man som mördar sina konkurrenter utan om ett samhälle som långsamt mördar sin egen mänsklighet.”

Dessutom är filmen Sydkoreas bidrag till Oscarsgalans kategori Bästa internationella film. Från och med idag kan filmen ses på digitala tjänster som SF Anytime och liknande. Se en trailer nedan.

YouTube video

Läs också: Mel Gibson gör comeback i ”intensiv” actionrökare – släpps idag i Sverige