Äntligen svensk premiär för Oscarsnominerat fängelsedrama med 97% på Rotten Tomatoes

”Sing Sing”, med hyllade Colman Domingo i huvudrollen, visades på biografer i USA under året. Här i Sverige får vi nöja oss med en digital premiär.

Publicerad:

Vid årets Oscarsgala vara fängelsedramat ”Sing Sing” en av få nominerade filmer som ännu inte hade något svenskt premiärdatum. Det misstaget har nu korrigerats.

”Sing Sing” vann visserligen ingenting, men var nominerad i tre kategorier. Bästa manus efter förlaga, bästa låt, och bästa manliga huvudroll till Colman Domingo.

Filmen har dessutom 97% procent på Rotten Tomatoes, både från kritiker och publik. Det är i sanning imponerande. Den beskrivs som en ”rörande hyllning till konstens förlösande kraft och får sin uppskattningsvärda emotionella genklang från en Colman Domingo i toppform och en lika imponerande ensemble”.

Domingo spelar Divine G, som avtjänar ett straff för ett brott han inte begått. I fängelset Sing Sing hittar han mening genom en teatergrupp för interner. När den nyanlände Divine Eye motvilligt ansluter uppstår konflikter, men under teaterledarens vägledning lär de sig samarbeta och sätta upp sin föreställning.

Visst låter det lite som svenska ”Vägen ut”? ”Sing Sing” är dock inspirerad av ett amerikanskt rehabiliteringsprogram.

”Sing Sing” går tyvärr inte upp på svenska biografer, utan för nöja sig med en digital premiär. Detta sker den 1 september. Det är åtminstone bättre än inte alls.

Läs också: 4 nya filmer på HBO Max – skräck med toppbetyg och fjolårets mest omtalade

Kolla in trailern till ”Sing Sing” här

YouTube video

Läs också: Sista chansen! Netflix plockar bort 39 svenska filmklassiker (och ”Göta kanal 3”)

Läs också: Lista: 10 filmer du inte vill missa på Prime Video i sommar