För 25 år sedan var Sam Raimis ”Spider-Man” en av filmerna som startade 2000-talets stora superhjälteyra. Tobey Maguire blev den förste att gestalta Peter Parker på bio, och har för alltid en kär plats i många filmälskares hjärtan.
Trots rykten (eller kanske mer önsketänkande) bland fans blev det aldrig någon fjärde film i serien. Raimis ”Spider-Man” får stanna vid en trilogi. Regissören är snart aktuell med nya thrillern ”Send Help” och i en intervju med Screenrant förklarar han sin ställning till den maskerade spindelpojken idag:
– Jag älskar Spider-Man, och jag älskar Marvel och producenterna som gör de filmerna. Men nu är det Tom Hollands berättelse, och det vore inte rätt för mig att försöka gå tillbaka och återuppliva Maguires version, säger Raimi.
– Tobeys Spider-Man och Kirstens Mary Jane har gått vidare nu, och jag är inte säker på om det skulle passa ihop med de nya filmerna som görs nu (…) Efter mina tre filmer är jag glad att ha överlämnat stafettpinnen vidare.
Efter framgångarna med ”Spider-Man 3” (2007) fanns planer på en fjärde film, som skulle få skurkar som Vulture och Mysterio. Men förseningar och ”kreativa problem” fick Raimi att kliva av. Så småningom tog Andrew Garfield över rollen i två filmer, innan dräkten gick i arv till Tom Holland. I sommar är han tillbaka i sin fjärde solofilm, ”Spider-Man: Brand New Day”.
Läs också: Sam Raimi släpper sin första barnförbjudna skräckfilm på 26 år
Läs också: Tobey Maguire fyller 50 år – därför var den ikoniska ”Spider-Man”-scenen hans favorit