83 Oscarsbidrag från hela världen

OSCARSGALAN 2015
10 Oktober 2014 | 22:00

Rekordmånga bidrag i 2015 års Oscarsrace om Bästa utländska film

Här är alla de 82 filmerna som ger Ruben Östlunds "Turist" konkurrens.

I år har rekordmånga länder, 83, skickat in filmer till Oscarsgalan och kategorin Bästa utländska film. Bland annat delat Malta, Mauritanien, Kosovo och Panama för första gången.

Extra kul är förstås att Sveriges bidrag, relationsdramat "Turist" av Ruben Östlund, på många håll nämns som en förhandsfavorit. Men konkurrensen är tuff. Andrey Zvyagintsevs "Leviathan" (Ryssland), Xavier Dolans "Mommy" (Kanada), Nuri Bilge Ceylans "Vinterdvala" (Turkiet) och Pawel Pawlikowskis "Ida" (Polen) kan bli farliga utmanare i racet som avgörs den 22 februari 2015.

Här är alla bidragen:


Afghanistan, “A Few Cubic Meters of Love,” Jamshid Mahmoudi
Argentina, “Wild Tales,” Damián Szifrón
Australia, “Charlie's Country,” Rolf de Heer
Austria, “The Dark Valley,” Andreas Prochaska
Azerbaijan, “Nabat,” Elchin Musaoglu
Bangladesh, “Glow of the Firefly,” Khalid Mahmood Mithu
Belgien, “Two Days, One Night,” Jean-Pierre Dardenne och Luc Dardenne
Bolivia, “Forgotten,” Carlos Bolado
Bosnien och Herzegovina, “With Mom,” Faruk Lončarevič
Brasilien, “The Way He Looks,” Daniel Ribeiro

Bulgarien, “Bulgarian Rhapsody,” Ivan Nitchev
Chile, “To Kill a Man,” Alejandro Fernández Almendras
Colombia, “Mateo,” María Gamboa
Costa Rica, “Red Princesses,” Laura Astorga Carrera
Danmark, “Sorrow and Joy,” Nils Malmros
Dominikanska republiken, “Cristo Rey,” Leticia Tonos
Ecuador, “Silence in Dreamland,” Tito Molina
Egypten, “Factory Girl,” Mohamed Khan
Estland, “Tangerines,” Zaza Urushadze
Etiopien, “Difret,” Zeresenay Berhane Mehari

Filippinerna, “Norte, the End of History,” Lav Diaz
Finland, “Betongnatt” Pirjo Honkasalo
Frankrike, “Saint Laurent,” Bertrand Bonello
Georgien, “Corn Island,” George Ovashvili
Grekland, “Little England,” Pantelis Voulgaris
Hong Kong, “The Golden Era,” Ann Hui
Island, “Life in a Fishbowl,” Baldvin Zophoníasson
Indien, “Liar's Dice,” Geetu Mohandas
Indonesien, “Soekarno,” Hanung Bramantyo
Iran, “Today,” Reza Mirkarimi

Irak, “Mardan,” Batin Ghobadi
Irland, “The Gift,” Tom Collins
Israel, “Gett, the Trial of Viviane Amsalem,” Ronit Elkabetz och Shlomi Elkabetz
Italien, “Human Capital,” Paolo Virzì
Japan, “The Light Shines Only There,” Mipo O
Kanada, “Mommy,” Xavier Dolan
Kina, “The Nightingale,” Philippe Muyl
Kosovo, “Three Windows and a Hanging,” Isa Qosja
Kroatien, “Cowboys,” Tomislav Mršić
Kuba, “Conducta,” Ernesto Daranas Serrano

Kirgizistan, “Kurmanjan Datka Queen of the Mountains,” Sadyk Sher-Niyaz
Libanon, “Ghadi,” Amin Dora
Litauen, “Rocks in My Pockets,” Signe Baumane
Lithuania, “The Gambler,” Ignas Jonynas
Luxemburg, “Never Die Young,” Pol Cruchten
Makedonien, “To the Hilt,” Stole Popov
Malta, “Simshar,” Rebecca Cremona
Marocko, “The Red Moon,” Hassan Benjelloun
Mauritanien, “Timbuktu,” Abderrahmane Sissako
Mexiko, “Cantinflas,” Sebastián del Amo

Moldavien, “The Unsaved,” Igor Cobileanski
Montenegro, “The Kids from the Marx and Engels Street,” Nikola Vukčević
Nepal, “Jhola,” Yadav Kumar Bhattarai
Nederländerna, “Accused,” Paula van der Oest
Norge, “1001 Grams,” Bent Hamer
Nya Zeeland, “The Dead Lands,” Toa Fraser
Pakistan, “Dukhtar,” Afia Nathaniel
Palestina, “Eyes of a Thief,” Najwa Najjar
Panama, “Invasion,” Abner Benaim
Peru, “The Gospel of the Flesh,” Eduardo Mendoza

Polen, “Ida,” Paweł Pawlikowski
Portugal, “What Now? Remind Me,” Joaquim Pinto
Rumänien, “The Japanese Dog,” Tudor Cristian Jurgiu
Ryssland, “Leviathan,” Andrey Zvyagintsev
Serbien, “See You in Montevideo,” Dragan Bjelogrlić
Singapore, “Sayang Disayang,” Sanif Olek
Slovakien, “A Step into the Dark,” Miloslav Luther
Slovenien, “Seduce Me,” Marko Šantić
Storbritannien, “Little Happiness,” Nihat Seven
Sydafrika, “Elelwani,” Ntshavheni Wa Luruli

Sydkorea, “Haemoo”, Shim Sung-bo
Spanien, “Living Is Easy with Eyes Closed”, David Trueba
Sverige, “Turist", Ruben Östlund
Schweiz, “The Circle”, Stefan Haupt
Taiwan, “Ice Poison", Midi Z
Thailand, “The Teacher's Diary”, Nithiwat Tharathorn
Tjeckien, “Fair Play”, Andrea Sedláčková
Turkiet, “Vinterdvala", Nuri Bilge Ceylan
Tyskland, “Beloved Sisters,” Dominik Graf
Ukraina, “The Guide,” Oles Sanin

Ungern, “White God,” Kornél Mundruczó
Uruguay, “Mr. Kaplan,” Álvaro Brechner
Venezuela, “The Liberator,” Alberto Arvelo

Nomineringarna presenteras den 15 januari.