Nytt episkt rollspel hyllas som årets bästa av kritikerna

Frankrike vet tydligen var skåpet ska stå.

Publicerad:

Clair Obscur: Expedition 33” är tydligen årets, hittills, bästa rollspel om man får tro spelkritikerna. I skrivande stund har det franskutvecklade äventyret ett snittbetyg på hela 92 av 100 enligt Metacritic, baserat på 54 professionella recensioner.

Det gör spelet faktiskt också till årets bästa spel enligt Metacritic, tillsammans med “Blue Prince” som också har ett snittbetyg på 92.

“Clair Obscur: Expedition 33” handlar om en expedition som måste stoppa entiteten The Paintress, vars gudomliga krafter kan döda alla som är av en viss ålder.

“Om du någonsin har älskat rollspel, någonsin, så är du skyldig dig själv att spela det här”, konstaterar VG247:s Dom Peppiatt i sin recension av spelet och ger det 5 av 5 i sin recension.

“Med sina inspirationer tydligt synliga tar Clair Obscur: Expedition 33 plats bland de stora rollspelen med ett briljant stridssystem och en gripande, omskakande berättelse”, skriver IGN:s Michael Highham och ger det betyget 9 av 10.

Den viktigaste recensionen står dock MovieZines Anders Eklöf för som beskriver ”Clair Obscur: Expedition 33” som en dyster fransk saga med höga ambitioner.

“Clair Obscur: Expedition 33” släpps på torsdag den 24 april.

YouTube video

Läs också: Den efterlängtade uppföljaren till ”Ghost of Tsushima” släpps i höst

Läs också: ”The Wheel of Time” blir (osannolikt?) ambitiöst tv-spel