Superstark start på tv-hösten: Här är 9 tv-serier du inte vill missa i september

MovieZines tv-redaktör Jonatan Blomberg lyfter fram nio heta tv-serier från sju olika streamingtjänster, som du behöver ha koll på under september.

Publicerad:

Det har blivit dags att lägga sommaren 2025 bakom oss en gång för alla. Lyckligtvis lurar en otroligt stark inledning på tv-hösten precis runt hörnet!

Inte nog med att populära serier som ”Wednesday”, ”Only Murders in the Building”, ”Tulsa King”, ”The Morning Show”, ”Gen V” och ”Slow Horses” återvänder med nya säsonger. Vi har dessutom ett gäng riktigt lovande och helt nya tv-serier som kommer att få sin premiär under september.

Här nedan har jag lyft fram nio av dessa lite extra, där jag själv kommer ge alla en chans (eller i vissa fall redan hunnit tjuvstarta). Längst ned i artikeln finns premiärdatum till hela 27 olika tv-serier som dyker upp under månaden, spridda på nästan lika många streamingtjänster.

”Task” (säsong 1, HBO Max) – 8 september

YouTube video

Skaparen bakom fantastiska HBO-miniserien ”Mare of Easttown” är tillbaka med ännu en spännande kriminalserie. Den här gången är det Mark Ruffalo och Tom Pelphrey som axlar två av de största rollerna. FBI-agenten Tom (Ruffalo) utreder en serie inbrott efter att det senaste slutat med flera döda. Robbie (Pelphrey) är en vanlig kille som försöker få livet att gå ihop… och råkar veta precis vad som hände under det där sista inbrottet.

Här har jag haft förmånen att kika i förväg och jag gillar faktiskt ”Task” ännu mer än vad jag gillade ”Mare of Easttown”. Så det finns mycket gott att se fram emot här!

”The Girlfriend” (säsong 1, Prime Video) – 10 september

YouTube video

Robin Wright (”House of Cards”) spelar överbeskyddande mamma till Daniel och hon gillar inte hans nya flickvän, spelad av Olivia Cook (”House of the Dragon”). Här är säsongen där vi tittare får försöka avgöra om det är mamman eller flickvännen som hittar på värst lögner och hämndaktioner, i kampen om Daniels kärlek. Wright både producerar och regisserar flera avsnitt under säsongen också.

Även här ligger jag i förväg. Nu finns det visserligen ett embargo som hindrar kritiker från att säga allt för mycket. Men faktumet att jag lyfter fram den som en av mina favoriter för denna månaden får väl tala för sig själv. Håll även utkik för vårt snack med Wright i samband med premiären!

”Halva Malmö består av killar som dumpat mig” (säsong 1, Netflix) – 11 september

YouTube video

Vad tusan ska man ta sig till efter 12 år som singel och en halv stad tömd på killar som har dumpat en? Det kommer Carla Sehn (”Åremorden”) att få chansen att erfara genom rollen som Amanda i den här nya svenska Netflixserien.

”Dexter: Resurrection” (säsong 1, SkyShowtime) – 12 september

YouTube video

Nästa år är det 20 år sedan den första säsongen om seriemördaren ”Dexter” släpptes borta i USA. Redan i somras fick de ta del av Michael C. Halls återkomst till ”Dexter: Resurrection” igen – och nu är det äntligen dags för oss svenskar att få göra det samma. Frågan är bara om han kommer att lyckas lura döden ännu en gång?

”Black Rabbit” (säsong 1, Netflix) – 18 september

YouTube video

Jason Bateman (”Ozark”) och Jude Law spelar två bröder i New York, där den enas skenande skulder sätter båda två i skiten. Med tanke på hur spännande Batemans ”Ozark” var så finns det gott om potential här, när de båda bröderna måste göra allt de kan för att överleva.

”House of Guinness” (säsong 1, Netflix) – 25 september

”Peaky Blinders”-skaparen Steven Knight ligger bakom ännu en spännande historiskt dramaserie. Den här gången kommer vi få följa vad som hände efter att öl-mogulen Sir Benjamin Guinness dog och lämnade fyra vuxna barn efter sig. Utan att ha sett något mer än några få bilder från serien, så hoppas jag själv att vi har en mix av ”Succession” och ”Peaky Blinders” att se fram emot.

”The Savant” (säsong 1, Apple TV+) – 26 september

YouTube video

Oscarsvinnaren Jessica Chastain (”Zero Dark Thirty”) spelar en expert på att infiltrera och flagga hotfulla individer och organisationer på nätet. Det gör att hon själv behöver säga och göra en hel del tvivelaktiga saker för att få ”likasinnade” att lita på hennes virtuella alter ego. Något som ibland kan göra det svårt att dessutom vara en ”vanlig” mamma hemma åt sina egna barn.

”Färjan” (säsong 1, SVT) – 26 september

YouTube video

Svensk skräckserie som utspelar sig på en Finlandsfärja mellan Sverige och Finland. Behöver jag ens säga mer än så? Serien är baserad på skräckmästaren Mats Strandbergs roman med samma namn och kommer låta tittarna bekanta sig med svenska vampyrer till havs.

”Chad Powers” (säsong 1, Disney+) – 30 september

YouTube video

Glen Powell (”Hit Man”) spelar en quarterback som hamnat i en skandal där ingen amerikansk fotbollsklubb vill ta i honom med tång ens. Trots att han är riktigt grym på planen. Han kläcker därför den lysande idén med att skapa en förklädnad och kalla sig ”Chad Powers” istället, för att försöka ta sig in som amatör och knipa en plats i NFL.

Alla 27 nya och återkommande tv-serier med premiär under augusti:

YouTube video

1 september:
”The Runarounds” (säsong 1, Prime Video)

3 september:
”Wednesday” (säsong 2 – del 2, Netflix)
”Gåsmamman: Epilogen – del 2” (avsnitt 6-10, TV4 Play)

5 september: 
”In the Name of Love” (säsong 1, Prime Video)
”Drop in” (säsong 1, SVT Play)

8 september:
”Task” (säsong 1, HBO Max)

YouTube video

9 september:
”Only Murders in the Building” (säsong 5, Disney+)

10 september: 
”The Girlfriend” (säsong 1, Prime Video)
”Death Valley” (säsong 1, BritBox)
”Rekviem för Selina” (säsong 1, SVT Play)
”Tempest” (säsong 1, Disney+)

11 september:
”Halva Malmö består av killar som dumpat mig” (säsong 1, Netflix)

12 september:
”Dexter: Resurrection” (säsong 1, SkyShowtime)

YouTube video

17 september: 
”The Morning Show” (säsong 4, Apple TV+)
”Gen V” (säsong 2, Prime Video)

18 september:
”Black Rabbit” (säsong 1, Netflix)

19 september:
”Billionair’s Bunker” (säsong 1, Netflix) – från ”Moneyheist”-skaparna!

24 september:
”Slow Horses” (säsong 5, Apple TV+)

YouTube video

25 september: 
”Tulsa King” (säsong 3, SkyShowtime)
”House of Guinness” (säsong 1, Netflix)
”Wayward” (säsong 1, Netflix)
”Alice in Borderland” (säsong 3, Netflix)

26 september:
”The Savant” (säsong 1, Apple TV+)
”Färjan” (säsong 1, SVT)
”Atomic” (säsong 1, SkyShowtime)
”The Murky Stream” (säsong 1, Disney+)

30 september:
”Chad Powers” (säsong 1, Disney+)

Läs också: Disney+ laddar för hösten – här är 23 premiärer i september 2025

Läs också: På Viaplay i september: Kinnaman-action bland 40+ nya filmer och serier

Läs också: 6 höjdpunkter på Prime Video i september – nu kommer Bill Skarsgård-filmen du missade

YouTube video