Vad får man om man kombinerar ”Lilo & Stitch” med ”Mission: Impossible – The Final Reckoning”?
Jo, ”Draktränaren” – ett familjevänligt actionäventyr där vänskapen mellan en ensam grabb och ett missförstått gulligt monster kommer proppat med hisnande flygscener.
Jag kom just ut ur pressvisningen och känner mig riktigt nöjd, charmad, underhållen och lite omtumlad. Som ett bra biobesök ska kännas! Visst kan man vara cynisk och fråga sig om den fina animerade ”Draktränaren” från 2010 verkligen behövde en remake, speciellt en som följer originalet till punkt och pricka? Men jag tycker att den här historien mår riktigt bra av en live action-uppgradering.
Vi tas med till en häftig och lite farlig fantasyvärld som lär skapa massor av nya vikinganördar och drakfantaster bland den unga publiken i sommar.
Mer om det i MovieZines recension, som dröjer till söndag morgon på grund av ett embargo.
Smygpremiär i helgen
Eftersom jag inte får uttala mig om ”Draktränaren” än, passar jag på att tipsa alla er som väntar: i helgen finns chansen att fånga tidiga visningar av filmen över hela landet.
Filmstaden bjuder in till smygpremiär både lördag och söndag den 7-8 juni. Bor du i en stad med IMAX-salong så kan jag lova att det inte alls är dumt att uppleva ”Draktränaren” på stor duk och i 3D. (Minns ni 3D? Det är fortfarande en grej!)
Filmen får sedan ordinarie svensk biopremiär onsdagen den 11 juni.
Vad handlar ”Draktränaren” om?
På de karga klipporna på ön Berk, där vikingar och drakar varit bittra fiender i generationer, sticker Hicke ut från mängden. Den uppfinningsrike men ändå förbisedde Hicke, son till vikingahövdingen Tryggvåld den Väldige, trotsar århundraden av tradition när han blir vän med Tandlöse, en fruktad Nattfasa-drake. Deras osannolika vänskapsband avslöjar drakarnas sanna natur, och utmanar därmed själva grunden för vikingarnas samhälle.
Med den tuffa och ambitiösa Astrid och byns excentriske smed Gape vid sin sida, konfronterar Hicke en värld som är sargad av rädsla och missförstånd. När en uråldrig fara framträder, och hotar både vikingar och drakar, blir Hickes vänskap med Tandlöse nyckeln till att skapa en ny framtid.
Dean DeBlois sitter åter i registolen. Med sig har han Mason Thames, Nico Parker, Gerard Butler och mängder av datoranimerade drakar.
Spana in trailern till ”Draktränaren” nedan.
Läs också: Drakar, racing och Pixar – 5 heta biopremiärer vi ser fram emot i juni
Läs också: Nya trailern till ”Draktränaren” släpper loss drakarna
