Nu på Viaplay: ”Smått lysande actionscener” i laddad thriller från 2007

En actionthriller som levererar både stilfulla actionscener, nervkittlande jakter och moraliska dilemman, med Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper och Jason Bateman i ledande roller. Kan det bli mer spännande än så?

Publicerad:

När en brutal terroristattack skakar en amerikansk bostadsort i Riyadh, Saudiarabien, skickas en grupp FBI-agenter över Atlanten för att ta reda på vem som ligger bakom dådet.

I centrum står FBI-agenten Ronald Fleury (Jamie Foxx). Han är en erfaren och tuff agent som inte räds att ta saken i egna händer. Tillsammans med bombexperten Grant Sykes (Chris Cooper) och den skarpsinniga och empatiska rättsläkaren Janet Mayes (Jennifer Garner) tvingas Fleury navigera en värld fylld av diplomatiska hinder, korruption och kulturella krockar.

ERBJUDANDE: Prova BookBeat i vinter! Lyssna gratis i 60 dagar med koden ADT60D

I gruppen finner vi även FBI-agenten Jim Silva (Jason Bateman). Han står för både lugn och humor. Silvas skojfriska och ironiska sida lättar upp den annars intensiva och nervkittlande jakten, samtidigt som han håller teamet jordnära när situationerna blir som mest extrema.

Nervkittlande stämning

Regissören Peter Berg (”Lone Survivor”, ”Patriots Day”) bygger upp en klaustrofobisk och nervkittlande stämning i ”The Kingdom”. Explosiva actionsekvenser blandas med psykologiska och politiska dilemman.

MovieZines recensent gav ”The Kingdom” en trea i betyg med motivationen att den är en ”spännande action med enkel världssyn” och förklarar:

”’The Kingdom’ är en svår film att recensera. Å ena handen är det en riktigt bra och spännande actionfilm men samtidigt har jag lite svårt att svälja den romantiserade bild av kriget mot terrorn som serveras här. För det här är en film där det är glasklart vilka som är skurkar och vilka som är hjältar från första bildrutan, gråskalor existerar inte i Peter Bergs vision.”

Men de intensiva actionscenerna hör annars till filmens höjdpunkter. ”Som en renodlad actionfilm är den smått lysande. Det finns ett par långa actionscener som är bland det bästa jag sett i genren på senare tid” tyckte Nils Karlén vid biopremiären.

Bra betyg trots sågning

The Guardian sågade ”The Kingdom” och gav den en etta. Recensenten skriver att filmen är ”Rambo möter Syriana i denna överlastade actionthriller, som försöker vara både pang-pang och politiskt korrekt samtidigt”.

Trots lite sågningar står ”The Kingdom” på stabila 7 av 10 på IMDb.

”The Kingdom” är med andra ord en klassisk action med snygga och spännande scener, men kan inte mer än så. Det kanske är vad en vanlig actionrulle ska vara. Om du för kvällen bara vill ha enkel och snygg action kan filmen vara något för dig.

”The Kingdom” finns nu att streama på Viaplay.

YouTube video

Läs också: 50+ nya filmer och serier på Viaplay i december

Läs också: En erotisk Sydney Sweeney-thriller från 2021 är plötsligt etta på Viaplay