Om du har sett fram emot att se ”Spider-Man: Brand New Day” på närmsta IMAX-duk – då kommer du bli besviken.
När den fjärde Spider-Man-filmen med Tom Holland får premiär den 31 juli, då är salongerna redan upptagna. Anledningen är en annan Tom Holland-film. Christopher Nolans efterlängtade ”The Odyssey”, med premiär 17 juli, har nämligen exklusiv rätt till IMAX-dukarna ända till 14 augusti.
Att Christopher Nolan stjäl fönstret är egentligen inte förvånande. Regissören har spelat in hela den kommande filmen med IMAX-kameror, och har historiskt varit en av de främsta filmskaparna bakom bioformatets succé.
Totalt räknar IMAX med att visa 20 nya filmer under nästa år. Det tillkännagav företaget under en presentation för aktieägarna häromdagen. Som tur är för Marvel-fans kommer de åtminstone kunna avnjuta ”Avengers: Doomsday” i december.
Alla IMAX-filmer vi kan se fram emot år 2026
Dune: Part III – 18 december
Avatar: Fire and Ash – 17 december
Mercy – 23 januari
The Bride – 6 mars
Project Hail Mary – 20 mars
The Super Mario Galaxy Movie – 3 april
Michael – 24 april
Mortal Kombat II – 8 maj
The Mandalorian & Grogu – 22 maj
Toy Story 5 – 19 juni
Supergirl: Woman of Tomorrow – 26 juni
Minions 3 – 1 juli
Moana – 10 juli
The Odyssey – 17 juli
Flowervale Street – 14 augusti
Resident Evil – 18 september
Untitled Iñárritu/Tom Cruise Project – 2 oktober
Street Fighter – 16 oktober
Hunger Games: Sunrise on the Reaping – 20 november
Narnia: The Magician’s Nephew – 26 november
Avengers: Doomsday – 18 december
Listan är preliminär och kan komma att ändras. Det är heller inte klart om alla filmer och datum kommer var desamma på svenska biografer.
Läs också: Stephen King-filmen Stephen King hatar mest släpps i IMAX
Läs också: Från ”Avatar” till ”Avengers” – 20 storfilmer visas på IMAX under 2026