För några dagar sedan rapporterade vi om Venedigs stora snackis ”Naza”. Efter torsdagens premiär fick dokumentären den längsta applåden i filmfestivalens historia. Hela 25 minuter klappade publiken. Nu är det klart att Sverige visar den hyllade filmen.
Det är de Oscarsbelönade ”No Other Land”-skaparna som ligger bakom den. Israeliska Yuval Abraham och Rachel Szor, i samarbete med brittiska publikationen The Guardian och, bland andra, ”The Zone of Interest”-regissören Jonathan Glazer. Igår tog de emot Jurypriset på filmfestivalen.
Vad handlar ”Naza” om?
Regissörerna har i hemlighet intervjuat 24 anonyma visselblåsare inom den israeliska militären. Soldaterna berättar hur militären använder AI och massövervakning för att välja ut de palestinska mål som ska bombas. Filmen har som mål att ”blottlägga det systematiska mördandet av palestinska civila i Gaza”.
Abraham och Szor har kommenterat filmen och säger så här:
– Vi skapade den här filmen utifrån en känsla av plikt att använda vår ställning som israeler för att granska de system som ligger bakom det massdödande av palestinska civila som vårt land bär ansvaret för.
Titeln ”NAZA” kommer från ett ord som militären använder för att räkna ut hur många civila som kommer att dö i en attack.
Den 80 minuter långa dokumentären kommer ha sin svenska premiär i Maria Magdalena kyrka i Stockholm torsdag 24 september. Sedan går den upp på Folkets Bios biografer, med flera, från och med fredag 25 september.
