Greta Gerwigs filmadaption av C.S. Lewis ”Narnia”-böcker är en av Netflix dyraste satsningar någonsin, och närmar sig nu med stormsteg. Ursprungligen var det tänkt att vankas premiär redan nu i höst, men för några månader sedan flyttade Netflix filmen till 2027. Nu är både titeln och det svenska premiärdatumet spikat.
Filmen heter ”Narnia: Min morbror trollkarlen” (”Narnia: The Magician’s Nephew” på engelska). Föga förvånande, med tanke på att det är boken ”Min morbror trollkarlen” som Gerwig adapterar. Det är den kronologiskt första av ”Narnia”-böckerna (fast den femte Lewis skrev) och följer det magiska Narnias skapelse från två brittiska barns perspektiv.
Premiärdatumet här i Sverige blir den 12 februari, och då på bio, inte på streaming: Netflix har börjat visa större intresse för stora dukar på sistone, och ”Narnia: Min morbror trollkarlen” väntas bli något av ett experiment för dem. Kan de nå framgångar bortom sin streamingplattform?
Gerwig (”Barbie”) regisserar ”Min morbror trollkarlen”. Rollistan är inte officiellt presenterad, men sägs inkludera Emma Mackey, Daniel Craig och Meryl Streep.
Läs också: Netflix bästa gangsterserie är tillbaka i höst – ”The Gentlemen” släpper trailer för säsong 2
Läs också: Studie avslöjar ondaste Disney-skurken – och det är inte den du tror