I helgen är det biopremiär för dramathrillern ”By Any Means” som baseras (eller inpireras) av verkliga händelser.
Filmen bygger framför allt på mordet på medborgarrättsaktivisten Vernon Dahmer i Mississippi 1966 och på uppgifterna om att FBI använde den ökände maffiamördaren Gregory Scarpa för att hjälpa till i jakten på Ku Klux Klan.
Med Mark Wahlberg och Yahya Abdul-Mateen II i huvudrollerna blir den otroliga historien till en buddy-thriller som många liknar vid en mer våldsam ”Mississippi brinner”.
Tidigare i veckan fick 200 av MovieZines läsare se filmen under en förhandsvisning i Stockholm. Vi har samlat några av deras omdömen nedan.
Så tyckte läsarna om ”By Any Means”:
- ”En fantastisk film där Mark verkligen visar hur bra skådespelare han är.” – Ninos M.
- ”Bättre än vad vi först trodde att den skulle vara. Mark Wahlberg övertygade och det var också en stor överraskning. Tack för förhandsvisningen.” – Micke C.
- ”Jag tycker att filmen var rätt välgjord (plustecken för Wahlbergs lösnäsa) och att duon i huvudrollerna skötte sig bra. Filmen hade dock mått bra om man tonade ner våldet lite, den var som en råare version av ”Mississippi brinner”, men en rätt underhållande rulle var det.” – Michael A.
- ”Bra film men rasismen som utspelar sig på den tiden är vidrig och hemsk. Filmen har massor med humor mellan varven, vilket jag uppskattar. Totalt sett en mycket bra filmupplevelse.” – Mats L.
- ”Mycket gripande film, med ett fortfarande aktuellt tema. Mycket våld, men samtidigt med en viss humor. Tack för en mycket spännande film!” – Tomas H.
- ”Jag tyckte verkligen om filmen, väldigt bra skådisar och spännande. 4 stjärnor av 5″ – Mikael H.
- ”Vi tyckte att filmen var bra och väckte många tankar.” – Natalya C.
- ”En av de bästa filmerna! 10/10. Visst, absolut brutal, men bra story och lärorik.” – Juri S.
- ”Otroligt bra tempo rakt igenom hela filmen, det kändes inte som att det dippade någon gång. Mark Wahlberg blev på riktigt utmanad i vem som faktiskt är stjärnan i filmen och det kändes som att han ryckt upp sig från de senaste tveksamma filmerna. Riktigt bra dynamik mellan Mark Wahlberg och Yahya Abdul-Mateen II.” – Fredrik C.
”By Any Means” är en av 11 filmer som går upp på svenska biodukar fredagen den 11 september. Se trailern nedan.
