Lex Luthor flexar musklerna i nya trailern till ”Superman” – en månad till premiär!

Världens mest ikoniska superhjälte kommer tillbaka i nytappning. Idag släpps premiärbiljetterna.

Publicerad:

DC Studios har släppt ännu en trailer till ”Superman”. En av sommarens stora superhjältefilmer återintroducerar den ikoniske hjälten, nu spelad av David Corenswet.

Och med stora krafter följer… stor huvudvärk. Här är det den lika ikoniske ärkefienden Lex Luthor (Nicholas Hoult) som får spänna musklerna och väsa fram hot. Superman får dessutom tackla en mängd andra fiender, bland annat ett Godzilla-inspirerat monster.

– Han är en mycket rar och vänlig man, men har en mycket stark och imponerande närvaro som skådespelare, säger Corenswet om Hoult till EW.com.

– Han har en pondus och ett självförtroende som visar sig omedelbart när arbetet börjar. Det var verkligen till stor hjälp, för mig som Superman, att ha en så trovärdig och imponerande skurk som man från dag ett känner har koll på en, vet vad man håller på med och redan har en strategi för att motarbeta en.

Premiär 11 juli – det är alltså bara en månad kvar tills vi får se vad James Gunn har kokat ihop. Du som vill säkra dina biljetter till premiärdagen kan nu göra det på Filmstadens sajt!

Spana in nya trailern nedan.

YouTube video

Läs också: James Gunn bekräftar: Ny ”Wonder Woman”-film är på gång

Läs också: James Gunn hämtade inspiration från Godzilla i ”Superman” – bjuder på monsteraction och känslor

Läs mera