Mannen som satte tongångarna under större delen av ”Simpsons” historia är död. Det skriver bland annat The Hollywood Reporter. Danny Elfman skrev visserligen den berömda signaturmelodin, men Alf Clausens var instrumental i att sätta känslan för succéserien. Tyvärr slutade åren på serien inte lyckligt.
Alf Clausen var en etablerad kompositör för tv redan innan ”Simpsons”. Han stod för musiken i klassiska i 80-talsserier som ”Fame”, ”Par i brott”, och ”Alf”.
Efter den plötsliga nerläggningen av ”Alf” stod Clausen utan jobb. Det var då möjligheten att ta över musiken på ”Simpsons” dök upp, efter den tecknade seriens första säsong redan var avklarad. Efter viss tveksamhet accepterade han och blev kvar i nästan 30 år.
2017 var det dock slut. Den 28 säsongen blev dock den sista. Clausen fick sparken, eftersom man enligt utsago ville ta musiken i en annan riktning. Andra orsaker, som att skära ner på kostnader och att kompositören själv något år tidigare fått diagnosen alzheimers sjukdom, kan ha spelat in.
Ett senare försök att stämma ”Simpsons” för felaktigt avskedande avgjordes utanför domstol 2022.
Alf Clausen blev 84 år.
Lyssna på en av Alf Clausens tio bästa låtar från ”Simpsons”, som Vulture tycker det:
Läs också: Röstskådespelare i ”The Simpsons” lämnar serien efter 35 år
Läs också: Se Adam Sandler i rollen som Homer Simpson – här är trailern som setts av 2,8 miljoner
Läs också: ”The Simpsons” firar 35 år med flera specialavsnitt – återgår till rötterna
Läs också: Yeardley Smith fyller 60 år – så ser Lisa Simpson ut på riktigt