SkyShowtime ger sin svenska crimeserie ”Veronika” en beställning på en tredje säsong. Detta redan innan andra säsongen har haft premiär.
Redan den 8 december återser vi Alexandra Rapaport i rollen som Veronika Gren, den obevekliga polisdetektiven Veronika Gren, som tar medicin för att undertrycka de oroande visioner som plågar henne.
I övriga roller syns Tobias Santelmann som hennes make Tomas och Arvin Kananian (”Färjan”) som poliskollegan Nassir. Gustaf Hammarsten och Hanna Alström är nya ombord i den kommande säsongen. Mikael Håfström är tillbaka som regissör.
JUST NU: Spara 40% på SkyShowtime – streama från 59 kr/månad!
Säsong 2 tar vid där förra säsongen slutade och fungerar också som en introduktion för nya tittare, enligt Deadline. Veronika befinner sig mitt i ett förbryllande mordmysterium som har sina rötter 60 år tillbaka i tiden.
Se den purfärska trailern till säsong 2 nedan:
Läs också: Premiär för Felix Herngrens ”Där solen alltid skiner” – en av höstens bästa svenska serier
Läs också: Alexandra Rapaport tillbaka i “Veronika” – se första klippet från säsong 2
