Nintendos ikoniska fantasyspelserie ”The Legend of Zelda” ska som bekant bli film. Det har spekulerats vilt kring vilka som ska få de eftertraktade huvudrollerna som äventyraren Link och prinsessan Zelda, och nu har Nintendo äntligen gått ut och gett oss svaret. Och det är inga kända namn det rör sig om.
Som Link får vi se Benjamin Evan Ainsworth, en 16-årig britt. Ainsworth har trots sina unga år hunnit med en del, både inom film och TV. Bland annat så gjorde han rösten till Pinocchio i Disneys live-action-remake från 2022. Han spelade dessutom en biroll i ett avsnitt av Netflix ”The Sandman” och har gjort en huvudroll i ”The Haunting of Bly Manor”.
Som Zelda blir det 21-åriga Bo Bragason, även hon från Storbritannien. Hon hade en central roll i ”Renegade Nell” på Disney+ och har även synts i ”The Jetty” och ”The Radleys”. Framöver väntas hon även dyka upp i historiska eposet ”King and Conqueror” med Nikolaj Coster-Waldau.
Offentliggörandet kommer direkt från Nintendos X-konto. Du kan se bilden de bifogade på Ainsworth och Bragason nedan:
”The Legend of Zelda” kommer regisseras av Wes Ball (”Kingdom of the Planet of the Apes” och får premiär den 7 maj 2027.
Läs också: ”The Legend of Zelda”-filmen försenas – får nytt premiärdatum
Läs också: 10 spel jag längtar efter att få spela på Nintendo Switch 2