Den underbare, underskattade och uttrycksfulle Jason Isaacs, som spelade Lucius Malfoy i de ursprungliga ”Harry Potter”-filmerna, har under en stor del av året ägnat sig åt att leverera löpande kommentarer kring alltifrån det allmänna tillståndet i Hollywood till den kommande ”Harry Potter”-serien. Den senare har han inget annat än lovord för, och nu har han gett sig ut i hetluften igen, den här gången för att försvara rollsättningen av Paapa Essiedu som Severus Snape.
Valet av Essiedu som Snape har blivit det överlägset mest omdiskuterade hittills i seriens casting, av den enkla orsaken att Essiedu är mörkhyad och därmed inte motsvarar den bild de flesta har av Snape, som i princip alla förknippar med Alan Rickman. Under en panel modererad av Collider under FanExpo Denver försvarar Isaacs Essiedu, och ger kritikerna en rejäl känga:
– Paapa Essiedu är en av de bästa skådespelare jag sett i mitt liv. Jag har sett att några människor online är oartiga mot honom. De är rasistiska.
Paapa Essiedu, här i ”Gangs of London”, kommer att ta över rollen som professor Severus Snape.
Isaacs tror vidare att Essiedu kommer imponera:
– Hela rollistan för ”Harry Potter”-serien är otrolig. De (kritikerna, reds.anm) kommer bita sig i tungan, förhoppningsvis – du vet, sina digitala tungor – när de ser vad Paapa gör på skärmen.