Från ”Halloween” till whodunit: Jamie Lee Curtis löser ”Mord och inga visor”

Oscarsvinnaren och skräckdrottningen tar sig an den ikoniska TV-karaktären Jessica Fletcher i film med planerad julpremiär.

Publicerad:

Filmbranschen fortsätter att blicka bakåt för att hitta nytt material, och nu står det klart att den klassiska TV-serien ”Mord och inga visor” blir långfilm.

Projektet har länge varit på idéstadiet, men har nu tagit ett konkret steg framåt med en planerad biopremiär den 22 december 2027, skriver Hollywood Reporter.

I centrum står Jamie Lee Curtis, som ska ta sig an rollen som Jessica Fletcher – den skarpsinniga deckarförfattaren som löser mordfall.

Rollen förknippas starkt med Angela Lansbury, som gjorde karaktären till en av TV-historiens mest älskade under seriens sändningstid mellan 1984 och 1996.

Att återuppliva figuren har därför varit en känslig fråga, där tidigare försök inte nått hela vägen. Sist var Octavia Spencer aktuell för rollen i en reboot som lades på hyllan när Lansbury själv uttryckte sitt missnöje.

Den nya filmen produceras av Universal Pictures och regisseras av Jason Moore, känd för ”Pitch Perfect”. Manus skrivs av Rebecca Angelo och Lauren Schuker Blum (”Dumb Money”).

Curtis har tidigare uttryckt sin entusiasm inför projektet, men produktionen befinner sig fortfarande i ett tidigt skede. Samtidigt signalerar den nu fastställda premiären att studion har stort förtroende för satsningen.

Om den nya filmen lyckas återskapa den charmiga stämningen från originalet återstår att se. Men om det är någon som kan mord så är det väl ”Halloween”-veteranen Curtis…

Läs också: Jamie Lee Curtis fick inte veta att ”Halloween” skulle bli en trilogi

Läs också: Nicole Kidmans nya serie är perfekt för en krimbinge! Alla 8 avsnitt ute nu